نمایش 11 از 11 مورد

تعداد:
ترتیب بر اساس:
ترتیب:

این مکان پیشتر به وادی سلام مشهور بود اما چندی پبش در آذر ماه سال۹۴ بنابر مصوبه شورای اسلامی شهر سمنان به دلیل وجود مرقد مطهر حضرت یحیی ،برادر گرامی امام رضا(ع) به نام بهشت یحیی نامگذاری شد.

در این بقعه هشت از علمای دین و فرزندان و نوادگان ائمه مدفون هستند.در محاه زاوغان سمنان بقعه تاریخی و بزرگی وجود دارد.

بارگاه امامزاده در محله باغ فیض سمنان در زمان قاجار ساخته شده است که در سال ۷۸ به ثبت ملی رسید. ایشان که یکی از فرزندان برومند امام صادق و برادر امام کاظم می باشند

: بارگاه علی اشرف(ع) در محله زاوغان سمنان واقع شده است. حضرت علی اشرف فرزند عمربن زین العابدین (ع) از علمای علم حدیث بوده استو وی جد اعلی مادری سید مرتضی و سید رضی می باشد. ناصر کبیر،پادشاه دیلم و طبرستان،فرزند اوست.

این بارگاه در مرکز شهر سمنان و در انتهای بازار جنوبی واقع شده است. صاحب بقعه فرزند بلا فصل حضرت موسوی بن جعفر امام هفتم شیعیان است.

قعه در گذشته داراى صحن بزرگ و مشجّر بود و در وسط گورستان قرار داشت. در اواسط سلطنت رضاشاه به واسطه احداث خیابان اصلى شهر، به کلّى ویران شد. بناى کنونى متشکّل از یک اتاق کوچک مستطیلى و یک ایوان است.

در زمان خلافت مامون یکی از سادات علوی مورد تعقیب عمال بنی عباس قرار گرفت و از ترس جان به سمنان گریخت.در سمنان نیز چون ماموران خلیفه را در تعقیب خود دید راه فرار خود را از بیراهه به طرف شمال سمنان ادامه داد و تصادفا به دهکده درجزین رسید . در یکی از…

بقعه پیغمبران مربوط به دوره قاجار است و در سمنان، ۲۰ کیلو متری شرق شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۵ آذر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۴۲۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

ساختمان بقعه، بناى خشتى لطمه دیده‏اى، مرکب از حرم و ایوان و گنبد است که به دلیل واقع شدن در معبر عمومى، دارای صحن کوچکی است. اتاق حرم، مربّع شکل و به ابعاد هر ضلع ۵ متر است. در ضخامت دیوارهاى چهارگانه، راهروهایى هم عرض و درهاى بقعه با طاق گهواره‏اى…

در خصوص نسب و تاریخ زندگانی مدفون این آرامگاه مرحوم صنیع‌الدوله در کتاب مطلع الشمس جلد سوم می‌نویسد : «بیرون از دروازۀ عراق مقبره‌ای است، گویند این بقعه متعلق به پیر حسین، علمدار حضرت رضا(ع) است.»

در جنوب محلهٔ اسفنجان (اسپنژان) سمنان آتشگاهى وجود داشت که تا سالیان قبل، ‌ آثار ستون‌هاى ساختمان آن باقى بود. این ستون‌‌ها در میان حصارهاى سر به فلک کشیدهٔ متعلق به دوره‌هاى قبل از اسلام واقع بود. اصولاً آتشکده و آتشگاه مربوط به دوره‌هاى قبل از…