3399 بازدید

کویر خوریان در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سمنان قرار دارد. این کویر از شرق به کویر نمک سمنان و از غرب به رودخانه گیناب و کویر دلازیان محدود میگردد. عمده پهنه این کویر پوشیده از گنبدهای نمکی و در قسمت جنوب منتهی به دشتی است که متأثر از رودخانه گیناب تبدیل به زمین‌های پفکی قلیایی و باتلاق‌های گلی رسی می‌گردد. پوشش گیاهی در نواحی شمالی استپی و در مرکز و جنوب عمده گیاهان هالوفیت و شورپسند است.

در دوره قاجار به دلیل جاری شدن نفت بر روی زمین، این منطقه از موقعیت استراتژیک خاصی برخوردار شد و بارها بر سر مالکیت و استخراج نفت از آن بین دولت‌های انگلستان و روس دست به دست شد. در قسمت جنوبی این کویر کماکان آثار و تجهیزات مورد استفاده روس‌ها برای استخراج نفت به چشم می‌خورد. همچنین پل ارتباطی که در ۸۰ سال پیش توسط روس‌ها بنا نهاده شده بود کماکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر آثار باستانی این منطقه می‌توان به ارگ روستای اعلا اشاره کرد. همچنین یادمانی موسوم به خواجه برای یادمان فردی ناشناخته ساخته شده از دیگر جذابیتهای این منطقه است.
برای دسترسی به این منطقه ابتدا وارد مسیر جاده پایگاه هوایی سمنان شوید. بعد از تابلوی روستای اعلا وارد محور فرعی شده و پس از عبور از روستاهای اعلا و خوریان مسیر را به سمت جنوب ادامه دهید.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- 10 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان سمنان

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و جذابیت
مسیر و مسافت
امکانات
آب و هوا
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed