آغاز طرح کاداستر در اراضی استان سمنان

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت : طرح کاداستر در حدود ۶۳ هزار هکتار از اراضی این استان آغاز شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از سمنان ، جعفر مرادی حقیقی مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به ضرورت تخصیص اعتبارات استانی برای اجرای طرح کاداستر در این استان گفت: مسئولان به این مهم توجه کنند تا این طرح در اراضی کشاورزی استان سمنان تسریع یابد.

وی با اشاره به فواید اجرای طرح کاداستر در اراضی استان اظهار داشت: این طرح گامی بزرگ برای توسعه کشاورزی و سنددار شدن زمین کشاورزان و در راستای تأمین امنیت غذایی است.

وی اعتبار لازم برای اجرای کامل طرح کاداستر در اراضی کشاورزی استان سمنان را ۶میلیارد تومان عنوان کرد افزود: تا کنون با صرف اعتبار ۲ میلیارد تومان اجرای طرح کاداستر در حدود ۶۳ هزار هکتار از اراضی استان با کمک مشاوران آغاز شده و در صورت تأمین اعتبار اجرای این طرح در ۱۳۰هزار هکتار باقی مانده نیز انجام می‌شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: در صورت اجرای طرح کاداستر در اراضی استان حدود و ثغور اراضی کشاورزی تعیین شده و همچنین تداخلات اراضی نیز رفع می‌شود.

مرادی حقیقی ، مدیریت آب و خاک را از دیگر دستاوردهای اجرای طرح کاداستر دانست و گفت: اجرای این طرح در تدوین الگوی کشت مستقیما تأثیر می‌گذارد.

وی تصریح کرد: با اجرای طرح کاداستر تمامی اراضی کشاورزی با حدود اربعه مشخص سند دار می شوند و این مهم سبب کاهش اختلافات ملکی می‌شود.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به دیگر مزایای اجرای طرح کاداستر در استان اشاره کرد و افزود: دسترسی آسان به اطلاعات مالکیت همه مالکان از دیگر فواید اجرای این طرح است که از این طریق می‌توان به سهولت دریافت که این ملک متعلق به چه کسی است.

مرادی حقیقی با اشاره به ضرورت توجه به کشاورزی پایدار و توجه به مدیریت درست آب و خاک در بخش کشاورزی گفت : با اجرای طرح کاداستر می‌توان به خوبی از اراضی کشاورزی حفظ و نگهداری کرد و آنرا را برای نسل‌های آینده نگاه داشت.

گفتنی است ، کاداستر یا حدنگاری نقشه‌برداری ثبتی است، یعنی نقشه‌برداری‌ که ارزش حقوقی داشته باشد و بتوان بر اساس مرزهای آن سند مالکیت صادر کرد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان