اجرای ۳۳ طرح آبخوان‌داری در سمنان به ۲۲۰میلیارد تومان اعتبار نیازدارد

سمنان- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: اجرای ۳۳ طرح آبخوان داری در این استان برای جلوگیری از فرسایش باد و فرونشست زمین به بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

اجرای ۳۳ طرح آبخوان‌داری در سمنان به ۲۲۰میلیارد تومان اعتبار نیازدارد.

ایرج حیدریان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : در سال جاری اجرای ۱۷ طرح آبخوان داری در مناطق بیابانی استان در دستور کار قرار دارد که با تخصیص اعتبار لازم با پیمانکاران اجرای این طرح تفاهم نامه های همکاری منعقد می شود.

وی اظهارداشت : بحران کمبود آب در بسیاری از مناطق بیابانی استان اکنون به عنوان یک چالش مطرح است و اجرای طرح های آبخوان داری یکی از اقدامات موثر برای جلوگیری از تشدید پدیده بیابانزایی است.

وی گفت : فرسایش بادی در بیشتر مناطق بیابانی استان وجود دارد اما در مناطق کویری شهرستان های گرمسار و آرادان به دلیل گسترش پدیده ریزگردها تهدیدی جدی به شمار می آید.

وی تصریح کرد : تشدید ریزگردها در مناطق بیابانی شهرستان گرمسار در آلودگی هوای استان های تهران و قم تاثیر بسزایی داشته و باید با الگوی صحیح مصرف و افزایش پوشش های گیاهی در اراضی کویری این شهرستان ها برای رفع این چالش اقدام کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان ادامه داد : ۱۳دشت از مجموع ۲۶ دشت موجود این استان به دلیل کاهش محسوس پوشش گیاهی در شرایط فرا بحرانی قرار دارد و افزایش جلوگیری از تخریب اراضی ملی و قاچاق تاغزارها از اقدامات موثر برای جلوگیری از فرونشست زمین دراین دشت هاست.

حیدریان تصریح کرد : تخصیص اعتبارات لازم و اجرای طرح های آبخوان داری از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مسیری صحیح برای جلوگیری از فرسایش بادی در مناطق بیابانی استان است.

وی پیشرفت فیزیکی طرح انتقال آب از منطقه سیمین دشت تهران به گرمسار را ۲۰ درصد اعلام و اضافله کرد : بهره برداری از این طرح مهم ملی می تواند بخش قابل توجهی از چالش فرو نشست زمین در مناطق گرمسار و آرادان را برطرف کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان سمنان گفت : بیش از هزار هکتار از اراضی شهرستان های گرمسار و آرادان در کانون ریزگردها قرار دارند و باید با افزایش پوشش گیاهی برای رفع این چالش اقدام کرد.

آبخوان یا آبخواه عبارت است از مخروط افکنه هایی با رسوبات دانه درشت که به آسانی آب را از خود عبور داده و موجب تغذیه ی سفره های آب های زیرزمینی می گردد و آبخوان داری مدیریت این آبخوان هاست.

به گزارش ایرنا، از ۹٫۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان، ۵۵ درصد را نواحی بیابانی و خشک، ۳۸٫۵ درصد را مراتع، ۲ درصد را اراضی کشاورزی و ۳٫۶ درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.

میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.

استان سمنان بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان