استان سمنان از نظر اعتبارات رتبه سی‌ام کشور را دارد

سمنان- نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس با انتقاد از عدم تخصیص اعتبارات به استان سمنان، گفت: این استان با رشد ۱۰درصدی اعتبارات نسبت به سال قبل در رتبه سی‌ام کشوری قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد همتی در نشست گفتگوی بین دولت و بخش خصوصی استان سمنان که پیش از ظهر شنبه به میزبانی استانداری برگزار شد، ضمن اشاره به اینکه رشد بودجه سال۹۶ استان کمتر از ۱۰ درصد است، ابراز داشت: این اعتبارات در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴معادل ۴۵درصد رشد داشت حال چگونه مسئولان انتظار دارند با رشد کمتر از ۱۰درصد، استان سمنان سال آتی را به خیر بگذراند؟ لذا معتقدیم جایگاه سی ام کشور برای این استان اصلا قابل قبول نیست.

وی نخستین دلیل کاهش این اعتبارات را جمعیت استان و دومین آن را عملکرد مسئولان دانست و افزود: با سیستم جدید بودجه و اعتبارات وضعیت استان سمنان همچنان در دو رتبه آخر کشور باقی خواهد ماند حال آنکه شرایط کنونی باید بهبود یافته و اعتبارات افزایش یابند تا بتوانیم کارهای عمرانی و اقتصادی را در سال آینده صورت دهیم.

عضو خانه ملت با بیان اینکه امروز شماری از پروژه‌های استان سمنان یا رها شده یا اینکه از پیشرفت فیزیکی کمی برخوردار هستند، گفت: رتبه استان نباید در اعتبارات سال۹۶، در دو پله آخر کشور باشد لذا خواهان افزایش اعتبارات هستیم و از مسئولان اداری نیز تقاضا داریم این امر را مورد رسیدگی قرار دهند.

همتی بخش دیگری از سخنان خود را به مقوله دلایل اجرایی نشدن برخی معاملات بین المللی و صادرات کشور در سال۹۵ و ۹۶ اختصاص داد و در این باره گفت: تا زمانی که نظام بانکی ما اصلاح نشود همه مشکلات پابرجا خواهند ماند.

وی افزود: یکی از دلایل برقرار نشدن ارتباط ایران با سایر کشورها نظام بانکی کشور است و این امر مورد تصدیق غالب اقتصاد دانان در کشور و بدنه دولت نیز قرار دارد اما متاسفانه تا کنون حرکت جدی در این باره نشده است.

نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس دهم همچنین با تاکید بر اینکه ساختار نظام بانکی ما باید ۱۰۰درصد اصلاح شود چرا که این نظام دارای مشکلات عدیده ای است، گفت: امروز بدون تعارف باید پذیرفت که بانک های بین المللی به دنبال برقراری ارتباط با بانک های در شان خود هستند و تا زمانی که اصلاح نظام بانکی صورت نگیرد در معادلات بین المللی جایی نخواهیم داشت اما این بدان معنا نیست که کار برای بانک های ما تمام شده قلمداد می شود، بلکه می توان با اصلاح ساختار بانکی به نظام پولی دنیا و مراودات تجاری بازگشت چرا که معتقدیم نظام بانکی ایران با اصلاح ساختار، رویه و سیستم متمرکز خود، می تواند کارآیی لازم را باز یابد و با دیگر بانک ها رقابت کند، مقوله ای که امروز اصلا وجود ندارد.

همتی بیان داشت: امروز باید پذیرفت که مشکلات نظام بانکی برای فعالیت اقتصادی هم دردسرساز شده و همه جوانب از جمله تولید را نیز تحت تاثیر قرار داده که راه حل برون رفت از آن همان اصلاح ساختار بانکی است.

وی همچنین خواستار تقویت روابط بین بخشی شد و افزود: زمان کار جزیره ای به پایان رسیده و امروز در کشور و استان سمنان می توان با همراهی های بین بخشی بسیاری از مشکلات را حل کرد.

عضو خانه ملت در خاتمه تصریح کرد: مجموعه نمایندگان مردم استان سمنان در مجلس شورای اسلامی معتقد هستند تا وقتی هماهنگی بین بخشی وجود نداشته باشد، نقص ها برطرف نخواهد شد پس باید به سمت ایجاد این فضا در کشور و استان‌مان حرکت کنیم.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان