بادگیر خانه تاریخی کلانتر سمنان امشب نورافشانی می‌شود

ناظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در مرمت خانه‌های تاریخی کلانتر و طاهریان سمنان گفت: به مناسبت گرامیداشت هفته وحدت، بادگیر خانه تاریخی کلانتر سمنان امشب نورپردازی شده و در این محل نورافشانی انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«امیدعلی صادقی» افزود: ساعت ۱۹ امشب همزمان با نورپردازی خانه کلانتر، جشن نورافشانی نیز در محل این خانه تاریخی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای مرمت بادگیر این خانه تاریخی گفت: خالی کردن بندها، تعویض آجرهای تخریب شده، شستشوی نمای آجری، بندکشی مجدد، مرمت و بهسازی کاربندی‌های خارجی، مرمت و بازسازی رخ بام و تعویض نماهای جنوبی پنجره از جمله فعالیت‌های مرمتی انجام شده برای آماده‌سازی بادگیر خانه کلانتر است.

ناظر سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان در مرمت خانه‌های تاریخی کلانتر و طاهریان سمنان گفت: تا کنون بیش از ۷۰۰ میلیون تومان توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای مرمت خانه تاریخی کلانتر هزینه شده است.

وی تاکید کرد: در صورت پرداخت به موقع تسهیلات بانکی، این خانه تاریخی تا نوروز سال جدید آماده بهره‌برداری و بازدید می‌شود.

صادقی، کاربری جدید این خانه تاریخی را مرکز پذیرایی شامل رستوران، سفره خانه و شربت خانه سنتی عنوان کرد و گفت: این خانه دارای ۱۷ اتاق است.

خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار بنا شده و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقع است.این بنا متعلق به خانواده رجبی (کلانتر وقت سمنان) بوده و دارای یک حیاط مرکزی و باغچه و فضاهایی از جمله راهرو، اتاق‌های تابستانی و زمستانی، بادگیر و… است. این بنا دارای یک بادگیر بلند و منحصر به فرد در روی قسمت جنوبی است که از روی سقف قسمت تابستان‌نشین بیرون آمده است. خانه کلانتر به شماره ۱۷۸۷ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان