بارش برف و باران در ۲۵ استان کشور طی دو روز آینده

صادق ضیاییان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی فردا و پس‌فردا (۶ و ۷ آذر) گفت: در این مدت در ۲۵ استان کشور بارش داریم که این بارندگی در مناطق سردسیر و کوهستانی به‌شکل برف پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه امروز (۵ آذر) جوی پایدار در بیشتر مناطق کشور حاکم است، اظهار کرد: از این‌رو با توجه به سکون نسبی هوا در شهرهای صنعتی و پرجمعیت به‌ویژه تهران، اصفهان، کرج و اراک غبار محلی پدیده غالب است.

وی با بیان اینکه از اواخر وقت امروز با ورود سامانه جدید بارشی از سمت شمال غرب و غرب بارش خفیف و پراکنده در این مناطق آغاز می‌شود، اظهارکرد: طی فردا (۶ آذر) بر شدت بارش‌ها افزوده می‌شود و گستره آن نیمه غربی کشور و سواحل دریای خزر را فرا خواهد گرفت.

به گفته مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی طی فردا در استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، زنجان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، ایلام، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، قم، غرب و جنوب اصفهان، بوشهر، قزوین، البرز، تهران، ‌سمنان، خراسان شمالی، گیلان، مازندران و گلستان بارندگی پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان با اشاره به اینکه این وضعیت طی روز جمعه (۷ آذر) علاوه بر این مناطق در شمال و غرب فارس نیز رخ می‌دهد، گفت: روزهای شنبه و یکشنبه (۸ و ۹ آذر) بارش در استان‌های واقع در نیمه غربی و مرکزی کشور ادامه دارد همچنین طی این مدت بارش در نواحی سردسیر و کوهستانی شمال غرب، غرب، ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی و شمالی به‌صورت برف خواهد بود.

وی ادامه داد: طی فعالیت این سامانه بارشی در کشور در مناطق جنوبی وقوع رعد و برق همراه با وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود و احتمال ریزش تگرگ در این مناطق وجود دارد همچنین از فردا (۶ آذر) وزش باد شدید موقت برای نوار غربی و جنوب غربی کشور دور از انتظار نیست.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در ادامه اظهار کرد: از امروز (۵ آذر) تا روز شنبه (۸ آذر) با توجه به وزش باد شدید، دریای خزر و از امروز تا یکشنبه (۹ آذر) خلیج فارس، تنگه هرمز و غرب دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان در پایان درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده اظهارکرد: آسمان تهران فردا (۶ آذر) ابری همراه با غبار صبحگاهی، به‌تدریج بارش باران و اوایل شب رگبار باران با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۰ درجه سانتیگراد و طی روز جمعه (۷ آذر) نیز ابری همراه با مه صبحگاهی، در بعضی ساعات بارش باران و وزش باد با حداقل دمای ۵ و حداکثر دمای ۱۲ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان