تعیین مرز هوایی فرودگاه شاهرود گامی در مسیر توسعه استان سمنان است

شاهرود – این روزها سخن از تعیین فرودگاه شاهرود به عنوان مرز هوایی مطرح می شود، فرودگاهی که قدمتی بیش از دو دهه دارد و این روزها با پروازهای مسافربری تنها فرودگاه فعال استان سمنان است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – امید فوقانی: اگر در کشورهای توسعه یافته دنیا تحقیق کنید در خواهید یافت که در این بین بسیاری از کشورهای توسعه یافته صادرات را محور توسعه پایدار می دانند و این مورد از اهمیت فوق العاده ای برای حضور یک کشور در بازارهای جهانی به‌حساب می آید و عملکرد مناسب و تسهیل صادرات توسط سازمان‌های مرتبط تاثیرگذار در کل فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی آن کشور است، به بیان ساده هر کشوری که بخواهد روی پای خود بایستد باید تولیدات داخلی خود را در عرضه بین الملل به رقابت بگذارد تا به هدف اصلی خود برسد و این همه جز با صادرات پایدار میسر نمی شود.

گرچه صادرات و توسعه اقتصادی مبتنی بر صادرات در هر کشور به مجموعه رویکردها، قوانین و برنامه ریزی توسعه صادرات یک کشور وابسته است اما چگونگی اجرای این قوانین در صادرات به مراتب نقش مهمتری دارد که در حیطه عملکرد سازمان های مجری در حوزه صادرات قرار دارد.

امروزه با گستردگی فناوری اطلاعات در حوزه صادرات و رقابت در این حوزه در عرصه جهانی روبرو هستیم و با توسعه بازارها و روایج فناوری‌های برتر و گسترش روزافزون تجارت و ایجاد رقابت در حفظ بازارهای صادراتی سرعت و کیفیت عرضه کالا در بازارهای جهانی از مهمترین عوامل موفقیت و حضور موثر صادرکنندگان یک کشور است و هرچه سرعت و کیفیت صادرات با توجه به ظرفیت‌های داخلی تولید در یک کشور مطلوب تر باشد مرتبه آن کشور در بازارهای بین المللی نیز بهتر خواهد بود.

با توجه به برنامه ریزی دولت بر صادرات غیر نفتی و با عنایت به این نکته که صادرات نفتی تثبیت کننده تولید و اشتغال است و ضریب تولید ارزش افزوده کالاها و خدمات را افزایش می دهد. بنابراین ضرورت توجه بیشتر به صادرات غیرنفتی و راه‌های گسترش آن و حضور فعال در عرصه بازارهای خارجی و همچنین تشویق و ترغیب صادرات کنندگان ایرانی این سربازان عرضه اقتصادی بیشتر نمایان می شود، در استان سمنان با توجه به برنامه ریزی‌های انجام گرفته بعد از انقلاب اسلامی تاکنون استان به دو قطب صنعتی غرب و کشاورزی شرق تقسیم شده است به طوری که طبق آمار منتشر شده بیشترین تولیدات زراعی و کشاورزی در شرق استان تولید می شود.

متاسفانه این تقسیم بندی دو قطبی و به دنبال آن توزیع نامتعادل اعتبارات در شرق استان حرکت بر ریل توسعه را به کندی ممکن ساخته است اما پتانسیل و امکانات فراوان خدادادی بستر مناسب برای خروج شرق استان از حالت کمتر توسعه یافته را فراهم کرده و امیدواری وجود دارد که با نگاه مثبت مسئولان ملی و استانی افق توسعه و آبادانی شرق استان روشن‌تر از گذشته جلوه کند.

شرق استان سمنان با تاریخچه کهن و فرهنگ غنی به همراه ذخایر چشمگیر معدنی، طبیعی مناطق حفاظت شده و زیست کره توران و بیشتریت تولیدات باغی و زراعی و همچنین بیشترین میزان صادرات دارای پتانسیل‌های بالقوه و تاثیرگذار در رشد بیش از پیش استان سمنان است، مبادلات اقتصادی و فرهنگی هر منطقه نیازمند تعریف روشن از مسیرهای ارتباطی در آن منطقه است.

امروزه حمل و نقل و راه‌های ارتباطی از بخش‌های زیر بنایی توسعه اقتصادی، رفاه و عدالت اجتماعی بوده چنانکه مبادلات اقتصادی و فرهنگی نیازمند تعریف روشن از وضعیت مسیرهای ارتباطی در آن منطقه است، تصویب مرز هوایی تنها فرودگاه عملیاتی استان در این قالب قابل ارزیابی است.

عدم توجه مناسب به زیر ساخت‌های ارتباطی با هر دلیلی حضور موثر سرمایه گذاران را با توجه به دوری از مرکز با محدودیت و دشواری روبرو کرده است. تصویب مرز هوایی در غیاب فقدان امکانات حمل و نقل ریلی و جاده ای (واگن‌ها و کانینرهای یخچال دار) مناسب برای حمل محصولات کشاورزی شرایط را برای حضور فعال و موثر تنها فرودگاه عملیاتی استان در مبادلات اقتصادی فراهم می کند.

همچنین توسعه فرودگاه باعث تسهیل حضور نخبگان اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی داخلی و خارجی در استان می شود، در دوران پسا تحریم و ایجاد شرایط جدید برای نو سازی ناوگان هوایی کشور، افزایش پروازهای داخلی فرودگاه، پروازهای حج و عتبات عالیات و نیز راه اندازی پروازهای باری برای صادرات محصولات تولیدی استان به ویژه محصولات کشاورزی آینده ای متفاوت را برای استان رقم خواهد زد.

با توجه به اینکه بیشترین محصولات زراعی و باغی در شرق استان به عنوان قطب کشاورزی منطقه تولید می شود راه اندازی مرز هوایی در شرق استان کاملاً ضروری به نظر می رسد، به طوری که صادرات محصولات کشاورزی مهمترین راه توسعه و پایداری بخش کشاورزی است و باید با نگرش نوین و امروزی با مقوله صادرات برخورد کرد به طوری که با روش‌های سنتی توان ورود به بازارهای صادراتی وجود ندارد، صادرات نوین از یک سو به راه اندازی صنایع تبدیلی، فرآوری، جانبی و سردخانه منجر خواهد شد و از سوی دیگر باعث ورود ارز به استان و ایجاد اشتغال پایدار می شود و این موضوع باعث تعادل و رشد یکپارچه استان سمنان می شود.

از نگاه دیگر با توجه به فقدان امکانات ریلی مناسب برای حمل محصولات کشاورزی، همچنین طولانی بودن حمل زمینی این محصولات و فساد پذیری بالای آن صدور این محصولات از مرز های زمینی صرفه اقتصادی زیادی ندارد پس با راه اندازی مرز هوایی، محصولات کشاورزی استان با سرعت و کیفیت بالایی به بازارهای هدف خواهند رسید و با این کار ضریب فساد پذیری محصولات کشاورزی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهیم.

امید است مسئولان با اتخاذ تدابیر درست و در اولویت قرار دادن توسعه صادرات و حمایت هرچه بیشتر از تشکل هایی مانند نظام صنفی کشاورزی، انجن تولید کنندگان انگور، انجمن پسته، خانه کشاورز، کشاورزان خبره و پیشرو و شرکت های خصوصی و در اولویت قرار دادن توصعه صادرات زمینه های لازم را برای رشد و شکوفایی اقتصادی استان سمنان فراهم کنند تا تلاشگران عرصه اقتصادی استان بتوانند روز به روز کالاهای بیشتری در عرصه تجارت جهانی به بازار مصرف فرامرزی معرفی کرده و با حمایت تمامی بدنه سیاست‌گذار در استان در عرصه تجارت جهان برند سازی کنند.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان