تمدید مهلت ثبت نام کارت ملی هوشمند

رئیس سازمان ثبت احوال کشور در اردکان گفت: کسانی که از ۱۳۸۹به بعد کارت ملی دریافت کرده اند زمان دارند تا سال۹۷ کارت ملی خود را هوشمند کنند.

درخشان نیا با اشاره به اینکه کسانی هم که اعتبار کارت ملی آنها در سال ۱۳۹۶نیز به پایان رسیده نیز فراوان هستند اضافه کرد با انجام تمهیداتی قرار است برای این افراد شرایط ثبت نام کارت ملی هوشمند در ماه های ابتدایی سال۹۷ نیز فراهم شود.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور افزود: فرآیند صدور کارت هوشمند ملی طرح بسیار مهمی برای تحقق دولت الکترونیک است و این کار با جدیت از سال۹۴ شروع شده است و در سال۹۷ به پایان خواهد رسید.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: این کار در ایران و در ردیف کشورهای توسعه یافته مثل فرانسه، نروژ، سوئد، آلمان انجام گرفته است.

درخشان نیا با اشاره به قابلیت‌های در نظر گرفته شده در کارت‌‌های هوشمند، افزود: مشخصات بیومتریک افراد شامل اثر انگشت، تصویر و امضاء الکترونیکی در این کارت‌ها پیش بینی شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور ادامه داد: کارت‌های هوشمند به گونه‌ای طراحی شده که دارندگان کارت می‌توانند از این کارت‌ها برای دریافت و پرداخت پول و همچنین برای افتتاح حساب از کارت‌های هوشمند استفاده کنند و در واقع کارت‌های ملی همانند کارت‌های بانکی در استفاده از عابربانک‌ها عمل خواهند کرد.

درخشان‌نیا بیان داشت: بر اساس بخشنامه دولت از بخش استخدامی به سازمان ثبت احوال، این سازمان مکلف شد تا به صورت پایلوت در استان‌ها سمنان، خوزستان و قم حذف کپی مدارک انجام شود ضمن اینکه طرح اشاره شده پس از اجرای پایلوت به زودی در سراسر کشور اجرا شود.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور بیان کرد: در طرح اشاره شده قرار است دستگاه‌های اجرایی برای استعلام هویت افراد از طریق پایگاه ثبت احوال اقدام کنند و با این طرح دیگر نیازی به کپی مدارک نیست.