ثبت ازدواج در استان سمنان ۴٫۳ درصد کاهش یافت

سمنان- ایرنا- مدیرکل ثبت احوال استان سمنان گفت: ثبت ازدواج در ۹ ماه سال جاری در این استان ۴٫۳ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، عباس قندالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در ۹ ماه سال جاری تعداد ازدواج ثبت شده در استان سه هزار و ۴۷ مورد و تعداد طلاق ۹۵۱ مورد بوده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته به ترتیب سه هزار و ۱۵۶ و ۶۳۳ مورد بوده است.
وی اظهارداشت: در ۹ ماه امسال تعداد هفت هزار و ۹۴۰ مورد ولادت با کاهش ۲ دهم درصدی و ۲ هزار و ۳۴۰ مورد فوتی با کاهش ۴٫۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ در استان ثبت شد.
از میزان هفت هزار و ۹۴۰ مورد ولادت در ۹ ماه سال جاری ، تعداد چهار هزار و ۶۰ نوزاد پسر و سه هزار و ۸۸۰ نوزاد دختر است.
قندالی در مورد فراوانی اسم های انتخاب شده برای متولدین امسال بیان کرد: برای پسران امیرعلی، امیرحسین و علی به ترتیب با ۱۹۰،۱۵۱ و ۱۴۲ مورد و دختران فاطمه، زهرا و حلما به ترتیب با ۳۰۱، ۱۳۶ و ۱۱۴ مورد بیشترین اسامی در استان بوده است.
مدیرکل ثبت احوال استان سمنان گفت: بیشترین علت مرگ و میر استان سمنان، بیماری های قلبی- عروقی،دستگاه تنفسی، سرطان ها و حوادث غیرعمدی است.
قندالی با اشاره به این که ۵۵۲ هزار نفر واجد شرایط دریافت کارت ملی هوشمند در استان هستند،ادامه داد: از ابتدای طرح تاکنون ۲۸۴ هزار نفر برای دریافت کارت ملی هوشمند اقدام کرده اند.
وی برنامه امسال سازمان ثبت احوال استان را صدور کارت ملی هوشمند برای ۱۶۸ هزار نفر تا پایان سال جاریاعلام کرد گفت: تاکنون ۶۲ هزار نفر درخواست کارت ملی هوشمند داده که حدود ۶۰ درصد مردم استان از برنامه عقب است.
مدیرکل سازمان ثبت احوال در رابطه با حوزه اسناد هویتی گفت: ۳۳ هزار و ۸۹۵ جلد صدور شناسنامه هوشمند برای افراد بالای ۱۵ سال،۲۷۴ مورد تغییر نام خانوادگی،۲۰۲ فقره تغییر نام از طریق مجوز اداره کل و دستورالعمل تغییر نام و ۶۹ مورد تغییر نام از طریق هیات حل اختلاف و دادگاه در ۹ ماهه سال ۹۶ عملکرد سازمان بوده است.
سوم دی ماه ۱۲۹۷ اولین شناسنامه ایرانی در سرچشمه تهران به نام فاطمه ایرانی صادر شد و در سال جاری صدور شناسنامه وارد صدسالگی می شود.
به گزارش ایرنا جمعیت استان سمنان طبق آخرین سرشماری ۷۰۲هزار و ۳۶۰ نفر در ۲۱۵ هزار و ۵۷۱ خانوار شامل ۳۵۶ هزار و ۶۵۶ نفر مرد و ۳۴۵ هزار و ۷۰۴ نفر زن و ۵۶۰ هزار و ۵۰۲ نفر جمعیت شهری و ۱۴۱ هزار و ۸۵۸ نفر جمعیت روستایی است و از نظر شاخص جمعیت استان سی ام کشور است.