خانه تاریخی خطیبی سمنان مرکز اقامتی می‌شود

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان از آغاز عملیات مرمت خانه تاریخی خطیبی در سمنان خبر داد و گفت: خانه تاریخی خطیبی سمنان مرکز اقامتی می‌شود.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، سعید حسینی با اعلام این خبر اظهار کرد: خانه خطیبی که از خانه‌های باارزش و تاریخی شهر سمنان و در مجاورت مسجد امام خمینی‌(ره) است در سنوات قبل توسط این سازمان و به منظور گسترش و توسعه صنعت گردشگری تملک شده است.

وی اظهار داشت: گزینش پیمانکار و انعقاد قرارداد به منظور مرمت بنا شامل پاکسازی، سبک سازی سقف‌ها ، احداث سقف‌ها و ابنیه تخریب شده و نهایتا نازک کاری و محوطه‌سازی صورت گرفته است.

مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان ضمن تاکید بر تسریع در روند مرمت این بنا، ابراز امیدواری کرد تا پایان سال‌جاری شاهد اتمام مرمت خانه تاریخی خطیبی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کاربری این بنای ارزشمند، اقامتی پذیرایی در نظر گرفته شده است ، سرمایه‌گذاران در حوزه گردشگری که تمایل به همکاری و بهره‌برداری از این خانه تاریخی را دارند می‌توانند به سازمان نوسازی و بهسازی شهر سمنان مراجعه کنید.

حسینی با بیان اینکه قدمت خانه خطیبی مربوط به دوره قاجاریه است گفت:،مساحت اعیان این بنای تاریخی ۶۸۰ متر مربع، عرصه آن ۸۶۰ متر مربع است و هم‌اکنون در مالکیت سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری سمنان است.

وی با بیان اینکه ساخت مایه ی خانه خشت، آجر، سنگ، چوب،خاک رس و گچ است اظهار کرد: مسیر حرکت در خانه خطیبی از جنوب به شمال است و پس از عبور از ورودی، در هشتی دو دالان به دو میان‌سرا در غرب و شرق، باز شده است.

همچنین فضاهای شاه نشین، اتاق‌های سه دری با ایوانچه ، اسطبل، آب انبار(خوت)، سرداب، مطبخ، ایوان و مهتابی در اطراف آنها و در دو اشکوب جای گرفته‌اند.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان