خانه کلانتر سمنان میزبان رویداد فرهنگی صندوق احیا می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: خانه کلانتر سمنان از دوازدهم تا هجدهم اردیبهشت‌ماه میزبان رویداد فرهنگی صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی است.

محمد جهانشاهی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: ۱۱ رویداد فرهنگی در مجموعه بناهای تاریخی واگذار شده صندوق احیا در ۶ ماه نخست امسال برگزار می‌شود که خانه کلانتر میزبان دومین رویداد است.

وی گفت: رویداد فرهنگی خانه کلانتر با تکیه‌بر داشته‌های فرهنگی و بومی سمنان از دوازدهم تا هجدهم اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان افزود: محورهای اصلی این رویداد فرهنگی که به همت بهره‌بردار این مجموعه تاریخی برگزار می‌شود را صنایع‌دستی، گردشگری غذا و میراث ناملموس تشکیل می‌دهد.

جهانشاهی ادامه داد: در این رویداد فرهنگی، سفال و سرامیک، نمدمالی، کلاه‌مالی و چاروق‌دوزی در بخش صنایع‌دستی و سبزی‌پلو سمنانی، آش کلندا، سمنو و ته‌چین سمنانی در بخش گردشگری غذا ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: موسیقی محلی، آوای محلی و نقالی، چوب بازی، اوستا بازی، انکاری‌ها که (این کاری ناکرا)، عاریسیکه، بیدیا، خس‌خس، آگه بمونه برنده مبا، بازی سنگ سنگ رو رو و آئین‌های ازدواج سنتی به‌عنوان میراث ناملموس ازجمله مراسم و بازی‌هایی محلی است که به‌صورت نمادین در طول یک هفته زمان برگزاری این رویداد فرهنگی در محل این خانه تاریخی برگزار می‌شود.

به گزارش فارس؛ خانه کلانتر سمنان با شماره ثبت ۱۷۸۷ آثار ملی، متعلق به دوره قاجار است و این بنا در دو بخش اصلی اندرونی و بیرونی و حیاط مرکزی تشکیل شده است.

این بنا دارای یک بادگیر بلند و منحصربه‌فرد در قسمت جنوبی است که از سقف قسمت تابستان‌نشین بیرون آمده و عناصر تزئینی بنا شامل آجرکاری، نقوش گچ‌بری، کاربندی و تزئینات چوبی در بازشوها است.

این خانه تاریخی به همت سرمایه‌گذار بخش خصوصی مرمت شده و در حال حاضر به یکی از مراکز پربازدید گردشگری شهر سمنان تبدیل شده است.