خسارت ۱۰۰۰ میلیاردی کرونا به تاسیسات گردشگری سمنان

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مهدی جمال، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از خسارت حدود یک هزار میلیارد ریالی شیوع کرونا به تاسیسات گردشگری استان سمنان خبر داد.

مهدی جمال روز سه شنبه ۱۱ آذر ماه ۱۳۹۹ با اعلام این خبر افزود: بر اثر شیوع کرونا از ابتدای امسال تا کنون ۸۰۰ میلیارد ریال تا یک هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت‌های گردشگری استان وارد شده است و در این شرایط نباید برخی افراد با زیر پا گذاشتن اخلاق و برگزاری تور غیرمجاز بیش از پیش به این قشر خسارت بزنند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری تورهای غیرمجاز منع قانونی داشته و با متخلفان در این موضوع با جدیت برخورد می‌شود، گفت: تورهای غیر مجاز سودی را که باید به جیب فعالان گردشگری استان برود از آن خود می‌کنند و اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اجازه چنین تخلفی را نمی‌دهد.

او ادامه داد: شیوع ویروس کرونا، بخش‌های مختلف از جمله گردشگری را تحت تاثیر قرار داد و موجب رکود و خسارت اقتصادی شد و در این شرایط باید به کمک و حمایت از فعالان گردشگری شتافت.

جمال بیان کرد: تاکنون گزارشی از برگزاری تورهای غیرمجاز در استان سمنان گزارش نشده و نظارت‌ها به منظور جلوگیری از برگزاری تورهای غیرمجاز برای حفظ حقوق و حمایت از فعالان گردشگری با جدیت دنبال می‌شود.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان سمنان گفت: برگزاری تورهای غیرمجاز در واقع به منزله بیکاری دفاتر مجاز خدمات مسافرتی و راهنمایان تور است و شهروندان می‌توانند با شماره‌گیری ۳۳۳۰۰۰۷۵ داخلی ۱۲۹ موارد را برای بررسی و برخورد با متخلفان گزارش کنند.

جمال گفت: برای جلوگیری از تعطیلی مشاغل مرتبط با صنعت گردشگری، بسته‌های پیشنهادی دولت از جمله پرداخت بیمه بیکاری، ارائه تسهیلات بانکی با بهره کم و استمهال مالیات در نظر گرفته شده است.

در استان سمنان ۹۰ اقامتگاه بوم‎گردی، ۱۵ هتل و مهمان‌سرا، ۱۴ اقامتگاه سنتی، پنج مهمان‌پذیر، پنج مجتمع گردشگری، ۷۹ خانه مسافر، یک هتل آپارتمان، دو مرکز تفریحی سرگرمی، یک اردوگاه، یک متل، ۳۱ دفتر خدمات مسافرتی، ۴۲ رستوران بین راهی، ۱۹ سفره خانه سنتی و سه موسسه آموزش گردشگری فعال است.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان