خواهر خواندگی سمنان با شهر ارومچی چین

شهردار سمنان از اجلاس همکاری و توسعه شهرهای کمربند اقتصادی جاده ابریشم در چین دست پر برگشت.

به گزارش روابط عمومی شهرداری سمنان، حسین موسوی به دعوت پروفسور کواک، رئیس سازمان شهروندان جهانی، راهی چین شد و در چهارمین اجلاس همکاری و توسعه شهرهای کمربند اقتصادی جاده ابریشم در سال ۲۰۱۶ حضور یافت.

وی درباره این اجلاس گفت: این اجلاس چهارمین اجلاس همکاری و توسعه شهرهای کمربند اقتصادی جاده ابریشم با موضوع «به میراث بردن روح راه ابریشم و تقویت همکاری‌های عملی بود که ۲۲ و ۲۳ سپتامبر (۱-۲ مهر) در ارومچی مرکز استان شین جیان چین برگزار شد.

وی هدف این اجلاس را بهبود ارتباطات و همکاری بین شهرهای کمربند اقتصادی راه ابریشم و تقویت وضعیت منطقه‌ای اعلام و تصریح کرد: در این اجلاس تجارب موفق، یادگیری و مشارکت، منافع مشترک و فرصت‌های توسعه بررسی شد و راهکارهای مفید و مثمر ثمری برای ساخت یک پلتفرم برای همکاری‌های اقتصادی و تعاملات فرهنگی در سطح منطقه ارائه شد.

موسوی خاطر نشان کرد: شرکت کنندگان اجلاس در حدود صد نماینده از کشورهای مختلف، ۱۰نماینده از قبیل مقام سفارتی، نمایندگان اتاق بازرگانی و کارآفرینان، متخصصان و موسسات تحقیقاتی از ۲۵ شهر داخلی چین، نمایندگان سازمان همکاری‌های شانگهای، صندوق جاده ابریشم، موسسات مالی مرتبط و شرکتهای بزرگ لجستیک بودند.

به گفته وی شرکت در برخی برنامه های اکسپو چین-اوراسیا، بازدید از هاب حمل و نقل ریلی سریع و تعدادی از صنایع از جمله برنامه‌های جانبی این اجلاس بود.

برقراری تفاهم نامه همکاری و دوستی بین سمنان و ارومچی

شهردار سمنان خاطر نشان کرد: در حاشیه برگزاری این اجلاس دیداری با ایلهام سبیر شهردار شهر ارومچی نیز انجام شد که نتایج بسیار خوبی در برداشت.

موسوی گفت: در پایان این دیدار دوستانه درخواست تنظیم تفاهم‌نامه همکاری و دوستی بین ارومچی و سمنان مطرح و مورد موافقت شهردار ارومچی قرار گرفت و روز بعد در مراسم ویژه‌ای با حضور بیش از یک هزار نفر از مدعوین، صاحب‌نظران، صاحبان صنایع و مسئولین کشور میزبان و دیگر کشورها تفاهم نامه‌ همکاری و دوستی بین ارومچی مرکز شین جیان چین و سمنان از جمهوری اسلامی ایران در ۵ بند به امضای شهردار ارومچی و شهردار سمنان رسید.

وی گفت: در بند یک این تفاهم نامه طرفین متعهد شدند تا تلاش مجدانه خود را برای دستیابی به مزایای مشترک شهری به انجام برسانند.

در بند دو طرفین اعلام کردند که همکاری‌های دوستانه را در راستای اقتصاد، تجارت، فن‌آوری، آموزش (تبادل دانشجو)، فرهنگ، سلامت، ورزش و برگزاری کنفرانس‌ها با یکدیگر خواهند داشت.

همچنین مقرر شد طرفین تلاش خود را در راستای همکاری صادقانه در سایر زمینه‌های مشترک غیر از موارد ذکر شده در بالا نیز معمول دارند و پس از امضا قرار داد طرفین با رعایت قوانین و کسب هماهنگی‌های دولتی، زمان‌بندی لازم را برای اجرای توافق‌نامه دوستی بین شهرها را ارائه کنند.

این قرارداد به دو زبان انگلیسی و چینی با متن یکسان ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۶ در شهر ارومچی شین جیان چین به امضا حسین موسوی دلازیانی شهردار سمنان و ایلهام سبیر شهردار ارومچی رسید.

شهردار سمنان پس از شرکت در یازدهمین اجلاس بین المللی شهرداران جاده ابریشم که در قزوین برگزار شد و رایزنی های صورت گرفته با پروفسور کواک رئیس سازمان شهروندان جهانی به اجلاس همکاری و توسعه شهرهای کمربند اقتصادی جاده ابریشم در چین دعوت شد و به همراه عباس البویه عضو شورای اسلامی شهر سمنان به شهر ارومچی چین سفر کرد .

موسوی در این سفر با برگزاری نشست های مشترک با نمایندگان سایر کشورها از جمله تایلند و ترکیه و برخی دیگر از کشورها، به معرفی پتانسیل ها و توانمندی‌های استان و به ویژه شهر سمنان نگین راه ابریشم به شرکت کنندگان پرداخت و از انها دعوت کرد به این شهر تاریخی و مهم در جاده ابریشم سفر کنند.

ارومچی (Urumqi) مرکز ناحیه خودمختار اویغور نشین شین‌جیان (Xinjiang) در شمال غرب چین است که به ترکستان چین معروف است. این شهر که بالغ بر ۲٫۶ میلیون نفر جمعیت دارد. ارومچی در شمال جاده ابریشم (شمال کوه تیان شان) واقع شده و ۷۵% از جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند. ارومچی در زبان مغولی به معنی مرتع زیبا است.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان