ذخیره‌سازی بیش از ۱۰۰۰ تن سیب و پرتقال در سمنان برای نوروز

رئیس سازمان تعاون روستایی استان سمنان از ذخیره‌سازی یک هزار و ۱۵۰ تن سیب و پرتقال در این استان برای ایام نوروز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا ، مرتضی معتمد پیش از ظهر امروز در جلسه‌ای با حضور شماری از مسؤولان تنظیم بازار در استان سمنان با بیان اینکه در نوروز سال ۹۵، مقدار جذب پرتقال در استان سمنان بیش از ۷۵۷ تن در بازار بوده است، گفت : آمار درخواست پرتقال ۸۰۰ تن و آمار درخواست سیب ۳۵۰ تن بود که ۲۹۵ تن آن به فروش رفته است.

وی تصریح کرد: استان سمنان از نظر سرانه مصرف میوه و از نظر افت ضایعات مقام نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان تعاون روستایی استان سمنان با اشاره به مشکلات عمده در باغ‌های سیب استان گفت: بسته‌بندی نکردن میوه در سبدهای دو ردیفه و اصرار برای بسته‌بندی چهار ردیفه و همچنین نپذیرفتن سورت و سایزبندی در زمان تحویل و تفاوت در قیمت‌ها از مهم‌ترین مشکلات باغ‌های سیب استان است.

معتمد با اشاره به آخرین وضع پرتقال با توجه به سرمازدگی در شمال کشور اظهار کرد: با وقوع سرمازدگی شدید پرتقال سالم و قابل‌اطمینان برای ذخیره‌سازی و توزیع به‌عنوان میوه تنظیم بازار تحت نظارت و مدیریت ستاد تنظیم بازار وجود ندارد.

وی تصریح کرد: با در نظر گرفتن جمیع جوانب امکان تأمین پرتقال از شمال کشور با درصد سرمازدگی قابل‌مصرف بدون ریسک وجود ندارد.

مدیرکل تعاون روستایی استان سمنان، کمبود و سختی شرایط تأمین منابع مالی، کمبود سردخانه‌ها در برخی از شهرستان‌ها و نداشتن مهارت سردخانه‌داران در نگهداری پرتقال را از مهم‌ترین مشکلات عنوان کرد.

معتمد با اعلام اینکه ۴۰۰ تن سیب برای تنظیم بازار شب عید خریداری و در انبارها نگه‌داری می‌شود، اظهار داشت: ۷۵۰ تن پرتقال برای شب عید در نظر گرفته شد که با حمایت منابع مالی خریداری و در سردخانه‌ها نگه‌داری می‌شود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان