رشد دیابت نگران کننده است/گزارش

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: در سال ۹۰ هفت درصد مبتلا به دیابت در کشور وجود داشت که در بررسی‌های صورت گرفته در سال ۹۵ این رقم به ۹.۳ درصد رسید که این آمار نگران کننده است.
به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی پیش از ظهر شنبه در چهاردهمین سمینار ملی دانشجویی دانش و تندرستی با محوریت دیابت به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، ضمن بیان اینکه رشد مبتلایان به دیابت در سال جاری به ۹.۳ درصد رسیده است که این آمار بسیار نگران کننده است، ابراز داشت: این بیماری علاوه بر هزینه های روان شناختی و جسمی که بر فرد تامین می کند هزینه های درمانی نیز دارد که تامین آن خارج از توان وزارت بهداشت خواهد بود.

وی افزود: در دیابت تیپ یک و تیپ دو در سطحی کاهش انسولین و در نوع دیگر با مقاومت انسولین مواجه هستیم هرچه میزان قند خون افزایش پیدا کند عوارضی را ایجاد می کند که فرد را مبتلا به افسردگی می کند، در دیابت با سندرومی مواجه هستیم که علت آن هنوز ناشناخته مانده و مطالعات نشان می دهد هرچه میزان قند خون را کنترل کنیم باز هم شاهد روند این بیماری خواهیم بود و این نکته مهم است که نباید اجازه داد تا دیابت اتفاق بیفتد و باید برای آن چاره ای تدبیر شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود با بیان اینکه سن و خلاقیت دارای رابطه معکوس هستند، ابراز داشت: زمانی تفکر خلاق در جامعه گسترش پیدا می کند در واقع علوم و محصولات جدید تولید می شود تا زندگی بهتری را داشته باشیم و در این بین دوران دانشجویی اوج شکوفایی و خلاقیت انسان است که باید با انجام کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در جامعه نمود پیدا کند.

موسوی با بیان اینکه باید تحقیقات از تبلیغات جدا شود، افزود: در تفکر نقاد درباره موضوعی نقد می شود که طرح و پژوهش های انجام شده چقدر در زندگی بشر مفید هستند و گاهی مشاهده می شود برخی تحقیقاتی انجام شده خلاقیت انگیز نیست و حتی ممکن است ضد خلاقیت باشد که در این بین با ادعاهای بسیاری مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه نیازمند ابراز هایی هستیم که تحقیقات درست را از نادرست جدا کنیم و بستر آن را باید در دوران دانشجویی فراهم کنیم، ابراز داشت: یکی ازمحورهای تحقیقات دیابت به شمار می رود که می دانیم یک سندروم متابولیک مهم محسوب می شود که اضافه وزن از جمله شاخصه های آن است و چگونه است میلیارد ها ریال هزینه می شود برای انجام کاری که تحقیقات آن هنوز به اثبات نرسیده است وعده ای با قرص لاغری ادعا می کنند مشکل بین المللی دیابت را حل کردند.

در این همایش دو روزه ۱۳۲ مقاله به دبیرخانه رسید که ۴۲ مقاله توسط داوران برگزیده شد و ۱۳ مقاله به صورت سخنرانی ارائه می شود و ۱۳ داور دانشجو و ۲۵ داور عضو هیات علمی درباره این مقالات را داوری می کنند.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان