سال آبی در استان سمنان با کاهش بارش و افزیش دما و تبخیر پایان یافت

سمنان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به پایان سال آبی۹۵-۹۶، گفت: کاهش بارش، افزایش دما و افزایش تبخیر، به خاطر پدیده تغییر اقلیم، اصلی‌ترین مشخصه‌های سال بارشی گذشته بود.

غلامرضا حسنی غربا روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در سال زراعی گذشته از مهر ۹۵ تا شهریور ۹۶، متوسط بارش ها در استان سمنان ۱۱۲ میلی‌متر بود که نسبت به متوسط سال گذشته به میزان ۱۱۳٫۸ میلی‌متر ۱٫۶ درصد کاهش و نسبت به بلندمدت ۲۵ ساله به میزان ۱۳۴٫۴ میلی‌متر ۱۶٫۶ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی با اشاره به افزایش متوسط دما به موازات کاهش بارندگی در سال زراعی گذشته در استان سمنان، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه، در چهار ماه خرداد تا شهریور امسال شهر سمنان ۳۶ روز با متوسط دمای بیش از ۳۸ درجه سانتی‌گراد را تجربه کرد در حالی که در سال گذشته در همین بازه زمانی شهر سمنان ۲۵ روز چنین دمایی داشت، یعنی متوسط دمای شهر سمنان از حد آستانه که ۳۸ درجه سانتی‌گراد است، امسال ۱۱ روز بیشتر از سال گذشته بود.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با اشاره به افزایش تبخیر در نتیجه افزایش متوسط دما و کاهش بارندگی، گفت: متوسط تبخیر شهر سمنان امسال ۲ هزار و ۴۰۰ میلی‌متر بود در حالی که متوسط تبخیر بلندمدت این شهر ۲ هزار و ۲۰۰ میلی‌متر است که نشان می‌دهد افزایش ظرفیت تبخیر به علت افزایش دما در استان سمنان قابل پیش‌بینی است.

حسنی غربا، رگباری شدن بارش ها به‌جای بارش‌های ملایم را دیگر پدیده سال‌های اخیر استان سمنان عنوان و خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته حدود ۶۰ درصد بارش‌ها در استان نرم و ملایم و ۴۰ درصد رگباری بود، اما در سال‌های اخیر در نتیجه پدیده تغییر اقلیم، اکنون ۶۰ درصد بارش‌ها به صورت رگباری و به صورت سیلاب و روان‌آب است.

وی ادامه داد: نقطه ای بودن بارش های رگباری دیگر پدیده بارشی سال های اخیر در استان سمنان است، به طوری که در یک نقطه از یک شهر بارش رگباری رخ می‌دهد که منجر به سیلاب و خسارت می‌شود، در حالی که در نقطه‌ای دیگر از همان شهر بارشی وجود ندارد و خشک است.

مدیرکل هواشناسی استان سمنان با بیان اینکه در بارش های رگباری فرصت نفوذ آب در خاک و تغذیه سفره های آب زیرزمینی وجود ندارد و آب حاصل از بارش به سرعت تبدیل به سیلاب و از دسترس خارج می‌شود، گفت: در استان سمنان که فاصله بین کوه و کویر بسیار کم است و فرصت بهره‌برداری و کنترل این سیلاب و روان‌آب‌ها کمتر است و آب حاصل از بارش به سرعت از دسترس و کنترل خارج می‌شود، بهترین راهکار برای استفاده بیشتر از بارش ها، توسعه طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری از طریق ساخت سازه‌های نگهدارنده آب در استان سمنان است.

وی یادآور شد: با توجه به بیشترین مصرف آب در بخش کشاورزی، بهترین توصیه برای بهره‌برداری بهینه از آب موجود، اصلاح الگوی کشت، توسعه آبخیزداری و استفاده از سامانه‌های نوین آبیاری است تا به بهترین شکل ممکن از آب استفاده شود.

از ۹٫۷ میلیون هکتار وسعت استان سمنان ۵۵ درصد مناطق خشک و نیمه خشک است که با تشدید پدیده تغییر اقلیم با کاهش بارندگی، کاهش پوشش گیاهی، افزایش کانون‌های فرسایش بادی و فرونشست سطح آب‌های زیرزمینی، تشدید پدیده بیابانزایی در این استان در سال‌های گزارش شده است.

سالانه یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب در استان سمنان آب تولید می‌شود که با افزایش خشکسالی‌های متوالی، این استان با کمبود حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعبی آب مواجه است.

سامانه هواگوی ۱۳۴ آماده ارایه اطلاعات هواشناسی و پیش بینی های جوی استان سمنان در تمام اوقات شبانه روز است، اداره کل هواشناسی استان سمنان دارای ۹ ایستگاه سینوپتیک، ۱۵ ایستگاه اقلیم شناسی و ۵۰ ایستگاه باران سنجی در نقاط مختلف است.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان