سطح چاه‌های آب استان سمنان ۵۵ لیتر بر ثانیه کاهش‌یافت

مدیرکل آب و فاضلاب استان سمنان با تأکید بر بحران کم‌آبی در این استان گفت: سطح چاه‌های آب استان سمنان ۵۵ لیتر بر ثانیه کاهش‌ یافته است و اکنون به کمتر از ۱۵ لیتر بر ثانیه رسیده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شاهرود، منصور کشاورزیان در جلسه کمیته بحران آب شاهرود اظهار داشت: سطح چاه‌های آب استان سمنان درگذشته ۷۰ لیتر بر ثانیه بود که این میزان هم‌اکنون با کاهش ۵۵ لیتر بر ثانیه به کمتر از ۱۵ لیتر بر ثانیه رسیده است.

وی با تأکید بر لزوم جلوگیری از هدرروی آب و حفظ منابع آبی استان سمنان تصریح کرد: روستاهای استان سمنان در حفظ منابع آبی این استان بسیار نقش‌آفرین هستند و باید از این ظرفیت مهم استفاده بهینه کرد.

مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان سمنان از اجرای ۱۷ طرح آب‌رسانی در مناطق طرود و سطوه از توابع شهرستان شاهرود خبر داد و گفت: این طرح ها با تأیید کارشناسان امور آب استان سمنان اجرا می‌شود.

وی با بیان اینکه رفع مشکلات فنی احتمالی در این طرح در دستور کار قرار دارد بیان کرد: این طرح با همکاری سازمان جهاد سازندگی استان سمنان اجرا می‌شود و با اجرای این طرح بخش عمده‌ای از مشکلات منابع آبی شهرستان شاهرود مرتفع می‌شود.

کشاورزیان همچنین با اشاره به اجرای طرح فاضلاب کشوری در روستای طرود شاهرود بیان کرد: این روستا به‌عنوان نمونه آزمایشی طرح فاضلاب کشوری انتخاب‌شده است.

وی تصریح کرد: اصلاح فاضلاب و بازگشت به نقطه مصرف‌کننده یکی از مهم‌ترین اهداف این طرح است.

مدیرکل آب و فاضلاب روستایی استان سمنان با تأکید بر اینکه در صورت دریافت نتیجه مطلوب و برنامه‌ریزی‌شده از این طرح، بر اجرای آن در سراسر کشور و استان‌ها اقدام می‌شود اضافه کرد: بسیج سازندگی نیز در این عرصه نقش مهمی را ایفا می‌کند و می‌توان از این ظرفیت برای تکمیل طرح‌های آب‌رسانی به این روستاها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح ها برآورد شده است خاطرنشان کرد:۵۰ درصد از این اعتبارات از سوی بسیج سازندگی و باقی‌مانده آن از سوی دولت تأمین می‌شود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان