عبور بی‌خطر پرندگان مهاجر از آسمان سمنان

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با اشاره به قرار گرفتن استان سمنان در مسیر کوچ پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی گفت: تاکنون مورد مشکوکی از این بیماری در زیستگاه‌های استان و از جمله زیستگاه‌های واقع شده در مسیر کوچ مشاهده نشده است.

بهرامعلی ظاهری، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سمنان با بیان اینکه هنوز تلفات مشکوکی در استان رویت نشده از آنفولانزای فوق حاد پرندگان به عنوان یک بیماری مهم نام برد و اظهار کرد: پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی می‌توانند حامل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان که بیماری مشترک بین انسان و حیوان است باشند.

وی با بیان اینکه این بیماری در اثر تماس مستقیم با منابع آلوده منتقل می شود تصریح کرد: انتقال از طریق

فضولات حیوانی و انتقال از طریق منابعی مانند منابع آبی که مورد استفاده مشترک قرار می‌گیرد از راه‌های احتمالی انتقال سویه‌های این بیماری است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینکه پیشتر سویه‌هایی از این بیماری به وقوع تلفاتی در بین طیور انجامیده افزود: اظهار نظر در این خصوص به عهده دامپزشکی استان است و خوشبختانه اقدامات اساسی و نظارتی خوبی نیز در این حوزه داشته است.

وی با اشاره به مشاهده موارد آلوده در گذشته، گفت: از همین رو مسیر کوچ پرندگان با حسیاسیت بیشتر مورد پایش همکاران ما قرار گرفته و تاکنون نیز مورد مشکوک یا مواردی از تلفات غیرعادی رویت نشده است.

ظاهری اضافه کرد: خوشبختانه بررسی میدانی و پایش مستمر مراکز تجمع پرندگان وحشی مهاجر و منابع مهم آبی همچون سدها و حواشی رودخانه‌ها، آبگیرهای فصلی و … با دقت و جدیت همچنان ادامه دارد و تا کنون نیز مورد مشکوکی مشاهده نشده است.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یادآور شد: عبور پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی از زیستگاه‌های استان تا پایان آبان‌ماه جاری ادامه دارد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان