غار دربند دومین غار آهکی بزرگ ایران و یکی از شاهکارهای دیدنی سمنان

غار دربند یکی از بزرگترین غارهای آهکی ایران با عمری ۱۴۰میلیون ساله، که در ۲ کیلومتری شمال منطقه گردشگری دربند واقع در شهر مهدیشهر در استان سمنان قرار گرفته‌است.

به گزارش خبرنگار قومس،غار دربند مهدیشهر با ۱۴۰ میلیون سال عمر، و دومین غار آهکی بزرگ در ایران است که در دوره کرتاسه از دوران سوم زمین شناسی سوم،‌ جزء غارهای آهکی با توده‌ای سفید خاکستری چرکدار و با شکل عمومی بیضوی است.

غار دربند در فاصله بیست کیلومتری شمال سمنان و دو کیلومتری شمال غربی شهر مهدیشهر و در قسمت میانی رشته کوههای البرز قرار گرفته و دهانه غار در کمرکش کوه زیبا و برافراشته‌ ای در دره سرسبز دربند جای گشوه است.

غار دربند مهدیشهر به علت نزدیکی به مهدیشهر و قریه دربند محل سکونت و اختفا بوده و افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری پیرامون طول غار، کشف آثار قدیمی و نوع تشکیل غار در بین بومیان منطقه رواج دارد.برای دسترسی به این غار زیبا تنها یک راه وجود دارد، بعد از عبور از مهدیشهر و سپری کردن حدود دو کیلومتر به سمت شهمیرزاد در سمت چپ جاده ای به سمت شمال کوهی وجود دارد که در ابتدای آن تابلوی غار تاریخی دربند خودنمایی می کند.پس از طی کردن جاده خاکی که به سمت شمال در دامنه کوه ایجاد شده است باید از پله ها بالا بروید تا به دهانه ورودی غار برسید.

این غار به علت ستون‌های آهکی عظیم زیبا و اعجاب انگیز و همچنین سهولت دسترسی پیمایشی یکی از غارهای دیدنی استان سمنان به شمار می‌رود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان