مرمت کاشی‌کاری‌ مناره‌های دروازه تاریخی ارگ سمنان

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان از مرمت کاشی‌کاری‌های رخبام مناره‌های دروازه تاریخی ارگ سمنان خبرداد.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان،حمیدرضا دوست محمدی بااعلام این خبر افزود: با هدف حفظ و مرمت بناهای تاریخی شهرستان سمنان، کار مرمت کاشیکاری‌های رخبام مناره‌های دروازه ارگ حکومتی سمنان آغاز شد.

وی گفت: ساخت کاشی‌های جدید، برداشت کاشی‌کاری‌های گنبدهای کوچک رخبام مناره که بر اثر عوامل جوی دچار آسیب شدید شده، پاکسازی ملات از بین رفته، مرمت لعاب آسیب دیده و نصب مجدد در محل خود از جمله فعالیت‌های در نظر گرفته شده برای مرمت و بهسازی این بنای تاریخی است.

دوست‌محمدی با اشاره به فعالیت‌های انجام شده برای مرمت دروازه ارگ سمنان در سال‌های گذشته افزود: یکی از این اقدامات، استحکام بخشی سازه‌های چوبی داخلی آسیب دیده شده از عوامل بیولوژیک مناره های ارگ است که در سال ۱۳۹۰ با مته ای انحصاری ساخت متخصصین ایرانی انجام شد .

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان با بیان اینکه دروازه ارگ سمنان از یادگارهای دوره قاجاریه است که به دستور ناصرالدین شاه قاجار بنا شده است اضافه کرد: دروازه ارگ به عنوان ورودی شمالی شهر سمنان، جزیی از یک مجموعه ارگ حکومتی بوده که با توجه به توسعه ساختار شهر در دوره پهلوی همزمان با ایجاد خیابان طالقانی، مجموعه ارگ حکومتی تخریب و فقط این دروازه باقی مانده است .

دروازه ارگ سمنان به خاطر ساختار و تناسبات معماری و نقوش کاشیکاری از جمله نقش نبرد رستم و دیو سفید از بناهای شاخص کشوری و یکی از زیباترین دروازه‌های کشور محسوب می‌شود، این بنا سال‌هاست که به نماد استان سمنان تبدیل شده است.

مکان این دروازه که اکنون به میدانی تبدیل شده است در مرکز شهر سمنان و در خیابان طالقانی واقع است.

دروازه ارگ سمنان به شماره ۳۹۵ در تاریخ ۳۰/۳/۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان