١۵ درصد اشتغال استان سمنان مربوط به تعاونی‌ها است

اسماعیل غنیان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: ١۵ درصد از اشتغال استان ثمره فعالیت تعاونی‌ها در بخش‌های مختلف است.

به گزارش ایرنا، اسماعیل غنیان روز یکشنبه به ایرنا به مناسبت هفته تعاون افزود: در استان سمنان یکهزار و ١٠۶ تعاونی فعال وجود دارد و با وجود اینکه استان ٩ دهم درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود، تعاونی‌های استان ١.٢ درصد تعاونی‌های کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به ایجاد ١۴ هزار و ۴۵۵ شغل از سوی تعاونی‌های فعال استان سمنان در شرایط کنونی، ادامه داد: با توجه به ایجاد ١٢٠ هزار شغل در بخش کارگری و کارفرمایی استان سمنان، ٩۵ هزار شغل در بخش‌های خصوصی و تعاونی‌ها ایجاد شده است که سهم قابل توجهی است.
بخش کشاورزی با ۴٠ درصد بیشترین سهم را در بین تعاونی‌های استان دارد، ٢٠ درصد تعاونی‌های استان در بخش صنعت و ۴٠ درصد نیز در سایر حوزه‌ها فعالند.
این اداره کل در بخش‌هایی مانند توانمندسازی، آموزش، ترویج، استانداردهای و برندسازی در کمک به تعاونی‌ها هفت میلیارد ریال تسهیلات سال گذشته در اختیار تعاونی‌ها قرار داد.
بانک توسعه تعاون نیز که طبق اصل ۴۴ قانون اساسی ایجادشده است باید سالانه ٧٠ درصد از تسهیلات خود را به تعاونی‌ها اختصاص دهد که این امر در استان سمنان محقق شده است.
غنیان، خدمات آموزشی، ترویجی و ارایه تسهیلات به اعضای تعاونی‌ها را برای توسعه فعالیت‌ها از دیگر خدمات اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان عنوان کرد.
تعاونی ها به سه گروه تولیدی، توزیعی و خدماتی تقسیم‌بندی می‌شوند تا زنجیره‌ای از فعالیت‌ها را از تولید تا مصرف تکمیل کنند و بخشی از رونق چرخه اقتصادی کشور باشند.
تعاونی‌ها از تجمیع سرمایه‌های مردمی برای اشتغالزایی و با هدف کاهش فقر، رونق تولید، توسعه، عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه در قانون پیش‌بینی شده اند.

سیزدهم تا نوزدهم شهریور هفته تعاون نامگذاری شده است