چشمه های باداب سورت،دومین چشمه آب شور جهان

باداب سورت نظر گردشگران خارجی را هم به خود جذب کرده و از دید آنها در فهرست ۱۰ جاذبه برتر گردشگری ایران قرار گرفته و سالانه هزاران توریست ایرانی و خارجی را به سمت خود جذب می کند.

چشمه های باداب سورت دومین میراث طبیعی ایران بعد از کوه دماوند است که توسط میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده اند. البته این چشمه ها بسیار جوان هستند و اگر از چشمه های باداب سورت اروست، پیاده چند صد متر به سمت شمال بروید در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که به گودال زمان معروف است، گرچه این چشمه صدها سال است که خشک شده است.

ویژگی‌های چشمه های باداب سورت

باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است و در زبان محلی به آن اروست وائو یا بادو می گویند.

چشمه‌های باداب سورت در اصل دوازده چشمه هستند که از لحاظ رنگ، بو، حجم آب و مزه، آب‌ های کاملاً متفاوت دارند.

باداب سورت، چشمه پر آب بسیار شوری دارد و استخری با قطر حدود ۱۵ متر و عمق زیاد که تابستان ها پر از مردمی می شود که در آن شنا می کنند. نکته جالب این است که این چشمه از شدت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی‌زند.

چشمه آب شور باداب سورت

چشمه دوم را می توانید در بالادست و شمال غربی چشمه آب شور ببینید، که آب آن ترش مزه و به رنگ قرمز و نارنجی است، در اطراف چشمه هم کمی رسوب آهن نشسته است.

چشمه آب ترش باداب سورت

علت پلکانی بودن چشمه های باداب سورت

جریان آب‌ های رسوبی و معدنی در مدت هزاران سال، از چشمه ها به سمت پایین کوهستان حرکت کرده اند و در اثر فرسایش، صدها طبقه و ده‌ها حوضچه‌ بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی، زرد و قرمز را در اندازه‌های مختلف به وجود آورده اند.

البته در ۲۰۰ سال اخیر آب چشمه کمتر شده است و فقط آب بر روی حدود ۱۰۰۰ متر مربع از پلکان‌ها جریان دارد و بقیه پلکان‌ها که آب از روی آن جاری نیست مثل چشمه‌های پاموکاله ترکیه به رنگ سفید دیده می شوند.

خاصیت درمانی چشمه های باداب سورت

در قسمتی از کف حوضچه چشمه آب شور باداب سورت حفره‌ای عمیق به نام “برمودای اروست” وجود دارد که گفته می شود آب تنی در آن برای درمان دردهای کمر و پا، امراض پوستی، روماتیسم و مخصوصا سردرد و میگرن مفید است.

افتخارات چشمه های باداب سورت

چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد و بعد از چشمه پاموکاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است و فقط در کشورهای ترکیه، آمریکا و نیوزلند می توانید چشمه‌هایی شبیه باداب سورت را ببینید.

موقعیت جغرافیایی چشمه های باداب سورت

چشمه های شگفت انگیز باداب سورت در جنوب ساری، در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از سطح دریا و در استان مازندران، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، روستای سورت، بین روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

در شمال این چشمه ها ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از درختان سوزنی برگ وجود دارد و از جنوب به دره‌های پایین دست، از شرق به ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ها می رسد و در غرب آن هم روستای اروست وجود دارد.

بهترین زمان بازدید از چشمه های باداب سورت

این چشمه های زیبا را می توانید در فصل بهار، در زیباترین حالتشان ببینید. اردیبهشت ماه بهترین زمان بازدید از چشمه های باداب سورت است و از نظر ساعت بازدید هم محدودیتی وجود ندارد اما بهتر است غروب یا طلوع باداب سورت را ببینید، چرا که منظره ای به این زیبایی را کمتر خواهید دید.

راه‌های دسترسی به چشمه های باداب سورت

برای رسیدن به روستای اروست از تهران می‌توانید از جاده‌های استان سمنان یا مازندران استفاده کنید. البته جاده‌های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن‌تر است اما جاده‌های استان مازندران به مراتب زیباتر است.

مسیر ۱: تهران – سمنان – مهدیشهر- شهمیرزاد- فولادمحله – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت

مسیر ۲: تهران – ساری – کیاسر – سه راه تلمادره – روستای اروست – باداب سورت

زمین های اطراف چشمه های باداب سورت

توصیه های مپگرد برای رفتن به چشمه های باداب سورت

■ از شهرهای سمنان و ساری تا روستای اروست جاده کاملا آسفالت است و از آنجا تا چشمه های شگفت انگیز باداب سورت که در یک کیلومتری شرق این روستا واقع شده، جاده خاکی است و به دلیل ناهمواری های زیاد مسیر آن در کوه، با ماشین معمولی قابل دسترس نیست.

■ برای رفتن به بالای این چشمه ها یا از ماشین آفرود استفاده کنید و یا از ماشین های محلی مثل نیسان که در اول مسیر برای بردن گردشگران به بالای کوه وجود دارند.

■ از ابتدای مسیر جاده خاکی تا بالای کوه دو ایستگاه وجود دارد که هم میتوانید از ایستگاه اول با ۷۰۰۰ تومان به ازای هر نفر برای رفت و برگشت به بالای تپه ها بروید و به چشمه ها برسید و هم میتوانید با ماشین شخصی تا ایستگاه دوم بروید و از آنجا پیاده از مسیر انحرافی تپه ها به بالای آن برسید.

■ اگر برای یک شب قصد اقامت در این منطقه را دارید، می‌توانید از حسینیه روستای اروست به طور رایگان استفاده کنید.

چشمه های باداب سورت اثری در دست تخریب

متاسفانه با بالا رفتن تعداد گردشگران، این اثر در معرض خطر قرار گرفته است. اگر به این نقطه سفر کردید؛ حتما مراقب باشید تا پایتان را روی حوضچه ها نگذارید و باعث خشک شدن چشمه های کوچک نشوید.

چشمه های باداب سورت سالانه یک میلیمتر به ارتفاعش افزوده می شود و اگر مراقب نباشید؛ ممکن است مانع این اتفاق و باعث تخریب آن شوید.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان