کاروان نمادین اسرای کربلا امروز از سمنان می‌گذرد

عصر امروز ۱۰ مهرماه، کاروان نمادین اسرای اهل بیت(ع) که یادآور کاروان اسرای عاشورای ۶۱ هجرای به سرپرستی زینب کبری(س)است در شهر سمنان به حرکت در می‌آید.

به گزارش ایسنا-منطقه سمنان، سرپرست سازمان فرهنگی ،اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان از حرکت نمادین کارواناهل بیت حضرت ابا عبدالله حسین از کربلا تا شام به همراه غبار روبی و عطر افشانی قبور مطهر شهداء و مدافعان حرم در سمنان خبر داد.

جواد نجاریانی افزود: این کاروان با عنوان “کاروان بصیرت عاشورایی ” و با شعار “سَلامُ عَلی قَلبِ زینَب الصَبوُر” دوشنبه ۱۰ مهر ماه ساعت ۱۵ بعدازظهر از معراج الشهداء بلوار سعدی به حرکت در می آید و تا امامزاده یحیی (ع) ادامه دارد.

وی هدف از برگزاری این حرکت نمادین کاروان اهل بیت امام حسین را نمایش مصیبت‌های اهل بیت(س) امام حسین (ع) در صحرای کربلا و زنده نگه داشتن قیام حضرت سید الشهداء (ع) و نهضت عاشورا و نشر فرهنگ عاشورا و صبر و بردباری حضرت زینب(س) عنوان کرد .

نجاریانی عنوان کرد: این کاروان همراه با دسته‌های سینه زنی، زنجیرزنی ،تعزیه‌خوانی و گروه نمایشی و نشان دادن گوشه‌هایی از مصائب اهل بیت امام حسین در کربلا را به نمایش می گذارند.

سرپرست سازمان فرهنگی ،اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان اضافه کرد: غبارروبی و عطر افشانی مزار شهدا و مدافعان حرم هم از دیگر برنامه‌های این مراسم است.

این مراسم با مشارکت هیئت شیفتگان بقیه ا…(عج) مسجد ملا قزوینی، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری سمنان و دستگاه های فرهنگی استان سمنان برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا روز یازدهم محرم سال ۶۱ هجری –قمری بعد از شهادت امام حسین (ع) و یاران باوفای‌شان کاروان اسرای کربلا با حضور امام سجاد(ع)، حضرت زینب(س) بیوت شهدای کربلا و بسیاری دیگر از اعضای کاروان سید الشهدا(ع) ابتدا به سوی کوفه و از آنجا به شام مرکز خلافت اموی به اسارت رفتند.

آنچنان که در تاریخ این رویداد آمده: عمر بن سعد در روز یازدهم تا وقت ظهر در کربلا ماند و بر کشتگان سپاه خود نماز گزارد و آنان را به خاک سپرد. وقتی روز از نیمه گذشت فرمان داد تا بانوان خاندان پیامبر(ص) را بر شتران بی‌جهاز سوار کردند و حضرت سجاد(ع) را نیز با زنجیر مخصوصی بسته و بر شتر سوار کردند. هنگامی که آنان را مانند اسیران می‌بردند و از قتلگاه عبور دادند، نظر بانوان بر جسم مبارک امام حسین(ع) افتاد فریاد به ندبه برداشتند و …

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان