کاهش آمار بیکاری در سمنان درگرو توجه به توسعه تعاونی هاست

سمنان – ایرنا – استاندار سمنان گفت : کاهش آمار بیکاری و افزایش رونق تولید در این استان در گرو توجه به توسعه تعاونی ها و توجه اساسی به زیرساخت های اقتصادی مناطق روستایی است.

محمدرضا خباز روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : دولت در برنامه ششم توسعه مکلف به کاهش سالانه نرخ بیکاری به میزان هشت دهم درصد شده است و باید با توجه به تعاونی ها در کنار بخش خصوصی برای افزایش اشتغال در کشور تلاش کرد.

وی خاطرنشان کرد : برنامه ششم توسعه و ایجاد اشتغال سالانه برای ۹۷۰ هزار نفر فقط با اعتبارات دولتی در کشور حاصل نمی شود و باید با توجه به زیرساخت های مختلف اقتصادی و صنعتی به صورت یکنواخت در نقاط شهری و روستایی کشور معضل بیکاری را ریشه کن کرد.

وی اظهارداشت : رونق بازار تعاونی ها نمونه بارز اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی و توجه به منویات رهبر انقلاب برای افزایش روزافزون توسعه اقتصادی در کشور است.

استاندار سمنان ادامه داد : در دولت تدبیر و امید به تعاونی ها در کنار ارایه تسهیلات به واحدهای صنعتی و معدنی، توجه زیادی شده است و باید اقتصاد با رویکرد مردم محوری در جامعه نهادینه شود.

خباز اضافه کرد : سمنان از زیرساخت های قابل توجه برای توسعه و رونق کسب و کار تعاون کاران برخورداراست و با شناسایی نقاط قوت و ضعف اشتغالزایی در هر منطقه، می توان برای جلوگیری از مهاجرت اقشار روستانشین به شهر گام برداشت.

یک میلیون و ۶۰۳ هزار و ۹۳۰ نفر در تعاونی های کل کشور بر اساس آمار سازمان تامین اجتماعی شاغل هستند که در استان سمنان سهم شاغلان در تعاونی ها ۱۷ هزار و ۲۴ نفر و معادل ۱٫۱ درصد اشتغال است.

هزار و ۸۲ تعاونی در کل کشور فعال است و در استان سمنان ۱٫۲۲ درصد از تعاونی های کل کشور به تعداد هزار و ۱۶۲ تعاونی فعال است که ۲۴۵ هزار و ۷۷۲ نفر عضو دارد و بیش از ۲۲ هزار نفر در این تعاونی ها مشغول به کار هستند.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان