کاوش در محوطه میرک سمنان با همکاری پژوهشگران فرانسوی آغاز می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان از آغاز کاوش در محوطه پارینه سنگی میرک سمنان با همکاری پژوهشگران فرانسوی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، حسین خواجه‌بیدختی در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: محوطه پارینه سنگی میرک سمنان اطراف روستای دلازیان در هشت کیلومتری جنوب شهر سمنان قرار دارد.

وی با اشاره به کاوش‌های صورت گرفته در این محوطه تاریخی گفت: محوطه میرک سمنان بزرگترین محوطه روباز پارینه سنگی در ایران و خاورمیانه است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به برخی نتایج کاوش‌های پیشین در این محوطه تاریخی گفت: در بررسی‌های پیشین با تلاش تیم‌های کاوش‌، نمونه‌برداری روشمند در این منطقه صورت گرفت و نتایج به‌دست آمده نیز به‌صورت مقاله و پایان‌نامه به چاپ رسید.

خواجه‌بیدختی افزود: نتایج این کاوش‌ها نشان داد که محوطه تاریخی میرک سمنان از لحاظ نوع دست‌افزارها و ابعاد محوطه یکی از بزرگترین محوطه‌های روباز پارینه سنگی در ایران و خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه مرحله جدید کاوش در محوطه میرک سمنان با همکاری پژوهشگران فرانسوی آغاز می‌شود گفت: این کاوش از از روز ۱۷ مهر‌ماه در سمنان آغاز و تا پایان آذر‌ماه ادامه دارد.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان تصریح کرد: این مرحله کاوش در این محوطه تاریخی با اخذ مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور و با سرپرستی حامد وحدتی نسب و با همکاری پژوهشگران کشور فرانسه انجام می‌شود.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان