۱۲ اثر تاریخی بافت فرسوده سمنان نیازمند ثبت ملی

معاون عمرانی فرمانداری سمنان از وجود ۴۵۰ هکتار بافت فرسوده در سطح شهر سمنان خبر داد و گفت: ۱۲ واحد تاریخی در بافت فرسوده سمنان وجود دارند که نیازمند ثبت ملی هستند.

به گزارش مرآت، مهدی صمیمیان معاون عمرانی فرمانداری سمنان در گفتگو با خبرنگار قومس با بیان اینکه از ۲ هزار و ۹۵۰ هکتار محدوده شهر سمنان ۴۵۰ هکتار بافت فرسوده است، گفت: در مجموع بافت فرسوده سمنان، ۱۲ اثر تاریخی وجود دارند که باید ثبت ملی شوند.

معاون عمرانی فرمانداری سمنان با اشاره به موانع موجود بر سر راه مرمت و نوسازی بافت فرسوده، افزود: عدم هماهنگی بین دستگاههای ذیربط در خصوص دادن تسهیلات به مالکان بافتهای فرسوده و همراهی نکردن برخی بانکها برای پرداخت تسهیلات بانکی با وجود پرداخت یارانه دولتی، سبب شده است تا از رغبت مالکان بناهای فرسوده برای بازسازی کاسته شود.

وی اظهار کرد: ایجاد دفاتر تسهیل گری برای شناسایی و تفکیک واحدهای مسکونی تاریخی واتخاذ راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات خرده مالکان، نقش عمده ای در ترغیب مردم برای بازسازی واحدهای فرسوده دارد.

صمیمیان با بیان اینکه بیشتر ساکنان بافت فرسوده شهر را افراد غیر بومی وکم برخوردار جامعه تشکیل می دهند، افزود: از ابتدای دولت یازدهم یک هزار و ۷۶۹ مورد تسهیلات برای نوسازی بافت فرسوده در استان سمنان پرداخت شده است که ۳۸ درصد آن مربوط به شهر سمنان بوده است.

معاون عمرانی فرمانداری سمنان تصریح کرد: در ۳ ماهه نخست سالجاری تعداد ۵۷ واحد از تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی برای بازسازی واحد مسکونی با سود ۱۸ درصد استفاده کرده اند که ۸ درصد سود این تسهیلات را مالکان پرداخت نمودند و ۱۰ درصد آن یارانه دولتی برای بازسازی بافت فرسوده است.

وی بیان کرد: در سالجاری ۶۳۰ میلیون تومان برای شناسایی بافت های تاریخی، بناهای تاریخی، تسهیلات گردشگری و ایجاد محورهای گردشگری برای سمنان در نظر گرفته شده است.

۱۸ تا ۲۰ درصد جمعیت استان سمنان در بافتهای فرسوده زندگی می کنند که شهر سمنان بیشترین بافت فرسوده را در استان دارد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان