۳۰ درصد از واحدهای صنعتی استان سمنان با معضل کمبود آب مواجه است

سمنان- ایرنا‌- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: ۳۰ درصد از واحدهای صنعتی و تولیدی این استان به دلیل افت محسوس سطح آب های زیرزمینی در نواحی و شهرک های صنعتی استان با معضل کمبود آب مواجه است.

علی اصغر جمعه ای روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : برای افزایش اشتغال و رونق تولید در سمنان باید به زیرساخت های سرمایه گذاری توجه کرد و کمبود آب یکی از عوامل مهم در کاهش روزافزون جمعیت و تعطیلی واحدهای صنعتی در استان است.

وی اظهار داشت : ضرر دهی سالانه واحدهای صنعتی و تولیدی غیرفعال سمنان به دلیل کمبود آب ۳۰ هزار میلیارد ریال است که باید برای این رفع آن تدبیر و برنامه راهبردی ارایه کرد.

وی اضافه کرد : در نشست های مختلف شورای گفت و گو دولت با بخش خصوصی ، همواره رسیدگی به کمبود آب در نواحی و شهرک های صنعتی استان در دستور کار قرار دارد و باید بپذیریم که در چهار سال گذشته به معنی واقعی برای رفع این چالش در سمنان تصمیمات راهبرای اتخاذ نشده است.

جمعه ای ادامه داد : انتقال آب خزر به سمنان یکی از رویکردهای ارزشمند برای افزایش رونق اقتصادی و کاهش روزافزون نرخ بیکاری در سمنان است و ‌مسوولان امر باید برای تحقق این امر تلاش کنند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سمنان گفت: صنعت سمنان برای شکوفایی نیازمند تامین زیرساخت هاست و باید با درایت دولت دوازدهم و فراهم شدن امکانات اولیه سرمایه گذاری شاهد حضور مستمر و پایدار فعالان اقتصادی در استان باشیم.

جمعه ای تصریح کرد : منابع طبیعی سمنان برای حضور فعالان اقتصادی در استان برای سرمایه گذاری بسیار چشمگیر است و باید با تامین آب، برق و جاده دسترسی زمینه ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان را در بخش معدن فراهم کرد.

به گزارش ایرنا، میانگین سرانه مصرف آب در کشور حدود ۲۰۰ لیتر در شبانه روز و در استان سمنان ۱۶۰ لیتر است، در استان سمنان حدود یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود.

در سه ماه اول سال ۹۶، نرخ بیکاری در استان سمنان ۸٫۸ درصد و ۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بود و با تحقق کامل ارایه تسهیلات ۹ هزار میلیارد ریالی رونق تولید و اجرای طرح‌های اقتصادی در قالب تفاهم‌نامه های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به تعداد ۸۷ طرح با سرمایه گذاری ۷۱ هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال در همایش‌های سرمایه‌گذاری این استان، انتظار می رود اشتغال افزایش و نرخ بیکاری در سمنان کاهش قابل توجهی یابد.

استان سمنان بیش از ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان