۸۵۰ گونه گیاهی در استان سمنان شناسایی شدند

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر گفت: ۸۵۰ گونه گیاهی در استان سمنان شناسایی شدند که از میان آنها ۱۳۰ گونه گیاهان دارویی، خوراکی و صنعتی هستند.

حمید رضا عبدوس در همایش هفته منابع طبیعی در مهدیشهر اظهار کرد: سیاست و رویکرد دولتمردان در عرصه منابع طبیعی به سوی مشارکت مردمی است چرا که هر کجا مردم مشارکت و حضور داشتند نتیجه بهتری کسب شده است.

وی با اشاره به کویری بودن استان سمنان، بیان کرد: با توجه به قرارگیری شهرستان مهدیشهر در دامنه جنوبی رشته کوه البرز اقلیم مرطوب و نیمه مرطوبی را در این منطقه شاهد هستیم. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان مهدیشهر تصریح کرد: این شهرستان کوهستانی گونه‌های ارزشمند گیاهی مثل اورس، زرشک و بادام کوهی را داراست. عبدوس با بیان اینکه شهرستان مهدیشهر در امتداد جنگل‌های شمال که جنگل‌های خزری هستند واقع شده است، افزود: گونه‌های منحسر به فرد پهن برگ را در این شهرستان داریم.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه ایران در نواحی گرم و خشک قرار دارد، وجود چنین جنگل‌های هیرکانی یک فسیل زنده یا موزه طبیعی عنوان شده که لازم است اهمیت این نعمت را بیشتر بدانیم.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر همچنین از وجود ۸۵۰ گونه گیاهی شناسایی شده در استان سمنان خبر داد و خاطرنشان کرد: بیش از ۱۳۰ گونه از این گیاهان، دارویی، خوراکی و صنعتی هستند که از جمله آن می‌توان به باریجه، آویشن، شیرین بیان، کتیرا و غیره اشاره کرد.

عبدوس وسعت جنگل و مراتع شهرستان مهدیشهر را ۱۹۵ هزار هکتار دانست و اذعان کرد: حدود ۱۳۷ هزار هکتار عرصه‌های مرتعی و ۴۹ هزار هکتار نیز عرصه‌های جنگلی است.

وی با بیان اینکه بیشترین جنگل‌های پهن برگ استان در شهرستان مهدیشهر می‌باشد، تاکید کرد: با توجه به توان اِکولوژی این منطقه حدود ۲۶ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی سوزنی برگ و ۲۴ هزار هکتار عرصه‌های جنگلی پهن در شهرستان داریم.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان مهدیشهر از کمبود نیروهای حفاظت جنگل در این شهرستان خبر داد و افزود: معمولا سرانه جهانی حفاظت منطقه جنگلی به ازای هر ۵ هزار هکتار یک نیروی حفاظتی هست ولی در مهدیشهر به ازای هر ۱۰۰ هزار هکتار یک نفر نیروی حفاظتی داریم. شهردار مهدیشهر هم در این همایش گفت: فضای سبز شهری ما نسبت به شهرهای دیگر بهتر است، اما در مجموع فضای سبز خوبی نداریم که علت آن هم کوهستانی بودن این شهر است. شیردل عرب بر کاشت درخت و فضای سبز بیشتر در مهدیشهر تاکید کرد و ادامه داد: در سال‌جاری یک فضای سبز جدید در حاشیه‌های شهر با همکاری منابع طبیعی استان خواهیم داشت.

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان