1353 بازدید

حمام یا گرمابه نخست سمنان، در ابتدای بازار عمومی و در کنار خیابان یغما(شهداء) واقع شده و از آثار اواخر دوره قاجاریه سال ۱۳۰۹ هجری‌شمسی است. حمام نخست دارای سه بخش سربینه، گرمخانه و خزانه می‌باشد و بیش از سه متر از کف خیابان مجاور پایین‌تر است. سردر قدیمی حمام دارای کتیبه کاشی‌کاری قرمز رنگ است و عبارت «گرمابه نخست، ابوالقاسم سلمانی، سنه ۱۳۴۹» بر روی آن به چشم می‌خورد.
قسمت زنانه و مردانه این گرمابه تفکیک شده‌است و قبل از رسیده به گرم خانه، فضاهایی شامل ورودی، سربینه و آبریزگاه‌ها در دو طرف گرم‌خانه و به صورت مجزا وجود دارد.
سربینه به شکل مربعى است که چهار غرفه با تاق‌‌هاى قوسى شکل در اطراف آن ساخته شده است. نور داخل سربینه از طریق روزنه‌هایى که در وسط سقف و در اطراف آن ساخته شده است تأمین مى‌شود. قسمت دوم حمام گرمخانه است که براى ورود به آن باید از هشتى گذشت. قسمت اصلى آن داراى طرح مستطیل شکل و سقف ضربى با نورگیر است.
در قسمت شمالى گرمخانه طرح شاه‌نشینى ساخته شده که به اندازه ۲۰ سانتى‌متر از کف حمام بلندتر و در وسط آن حوضچه‌اى قرار دارد. در قسمت غرب گرمخانه خزانه و در بخش جنوب که به اندازه یک متر از سطح گرمخانه پایین‌تر است، دوش‌هاى آب‌گرم و سرد ایجاد شده است.
این حمام‌، بدون در نظر گرفتن سقف گنبدى آن، به صورت بنایى جدید درآمده و دخالت‌هاى بى‌جاى افراد بى‌اطلاع و غیرمسئول، این حمام قدیمى را از اصالت تاریخى آن خارج کرده است. این حمام، فعلا کاربری خاصی ندارد.
این بنا به شماره ۶۵۹۶ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- سمنان- خیابان یغما (شهدا)

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و اصالت
مسیر دسترسی
امکانات و راهنما
نگهداری و مرمت
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed