1214 بازدید

آقای محمدیه داماد میرزا عبدالله تدین یکی از تجار سرشناس سمنانی بود. این خانه‌ تاریخی در خیابان طالقانی سمنان قرار دارد و قدمت آن به اواخر دوره قاجار برمی‌گردد و در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۷۵ با شماره ثبت ۱۷۸۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
تصویر خانه تدین در عکس‌های میرزا عبدالله قاجار، عکاس مخصوص ناصر الدین شاه، که درسال ۱۲۸۴ هجری قمری گرفته شده دیده می‌شود؛ او این تصاویر را طی سفر ناصر الدین شاه از تهران به مشهد مقدس و توقف در سمنان به ثبت رسانده است.
خانه تدین با سه ورودی، به سه بخش اندرونی، بیرونی و خدمات راه پیدا می‌کند. این خانه از ۲ بخش اصلی تشکیل شده است؛ حیاط اندرونی برای زندگی افراد خانواده و حیاط بیرونی برای پذیرایی از میهمانان و ملاقات‌های تجاری.
بخش اندرونی دارای دو بخش زمستان‌نشین در قسمت شمالی، تابستان‌نشین در قسمت جنوبی و بهارخواب‌های شرقی و غربی است. این بخش با دالانی به خیابان طالقانی متصل می‌شود و دارای اتاق‌هایی است که مهم‌ترین آنها تالار حوض‌خانه یا اتاق بادگیر است که سنگ حوضچه آن از ویژگی‌های منحصر به فرد ساختمان است. بادگیر این بنا یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد آن است و در خنک کردن هوا در تابستان های گرم نقش ارزنده‌ای را دارا بوده است.
بخش بیرونی این خانه تاریخی که با یک راهرو به ورودی اصلی بنا متصل می‌شود، شامل دو اتاق بزرگ، آشپرخانه و زیرزمین است که با سقف‌های قوسی و ازاره‌های زیبا از سنگ و آجر، قسمت تابستان‌نشین بنا بوده است.
این ساختمان در گذشته قسمتی برای نگهداری چهارپایان نیز داشته و بارانداز هم در این بخش طراحی شده بوده‌است. ساخت‌مایه کل این ساختمان خشت، آجر و خاک رس است.
این خانه به عنوان ساختمان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان استفاده می‌شود و همزمان با آن جمعی از هنرمندان رشته‌های مختلف صنایع دستی در این خانه فعالیت می‌کنند.

امکانات موزه:
در نوروز ۹۸ عکاسخانه تاریخی در خانه تدین افتتاح و امکان عکاسی با اجسام تاریخی و فضای موزه فراهم شد. مدیریت عکاسخانه تاریخی با خانم دولو می باشد. برای هماهنگی های بیشتر و تهیه عکس حرفه ای در این خانه تاریخی می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:
۰۹۱۲۳۳۱۲۱۰۱

اطلاعات تماس

آدرس:

ایران- سمنان- خیابان آیت الله طالقانی

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

ارسال دیدگاه

زیبایی و اصالت
مسیر دسترسی
امکانات و راهنما
نگهداری و مرمت
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

برای ارسال امتیاز لطفا وارد شوید
در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed