1491 بازدید

خانه تاریخی رنجبران سمنان متعلق به دوره زندیه و قاجاریه است. این خانه در محله کهن‌دژ سمنان واقع شده و به دلیل موقعیت خوب و دسترسی آسان از دو خیابان اصلی در محدوده بافت تاریخی، دارا بودن منظر شهری خوب به علت وجود بادگیر و… حائز اهمیت است.
این بنا با ۵۴۰ متر مربع مساحت زمین و ۶۲۰ مترمربع بنای ساختمان در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۵۶۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
فرم کلی خانه چهارگوش است و دالانی میان‌سرا را به هشتی و هشتی را به گذر عمومی پیوند می‌دهد. ساختمان سه اشکوب زیرزمین، همکف و اول را دارد. زیرزمین در ضلع جنوبی قرار گرفته و شامل دو اتاق به تناسب سه به پنج و تالار بادگیر است. میان‌سرای اندرونی، در اشکوب همکف قرار دارد و اتاق‌هایی در ضلع‌های شرقی و غربی، مطبخ، اتاق‌هایی با تناسب سه به پنج و نمای سه‌دری در جنوب و آب‌انباری در بخش شمالی دارد. بیشترین ساخت‌مایه بنا خشت، گل و آجر است و سطح داخلی اتاق‌ها را با اندود گچ آراسته‌اند.
از ویژگی‌ها و تزئینات بنا می‌توان به کاربندی‌های گچی ایوان ورودی، نقوش گچی و گل‌ و مرغ در حاشیه طاقچه‌ها و دورتادور اتاق‌‌ها، پیشانی آجری سردر به شیوه خفته‌راسته (آبشاری) و طاق‌نماهای تزئینی میان‌سرا اشاره کرد.
این بنا در حال حاضر محل استقرار مدیریت ارتباطات و روابط بین‌الملل شهرداری سمنان می‌باشد.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- سمنان- خیابان کهنه دژ- کوچه 13

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و اصالت
مسیر دسترسی
امکانات و راهنما
نگهداری و مرمت
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed
علیرضا رنجبریان ۲۳ آبان, ۱۳۹۹ ۱:۳۵ ب.ظ
زیبایی و اصالت
مسیر دسترسی
امکانات و راهنما
نگهداری و مرمت
پاکیزگی

این خانه برای عبدالعلی رنجبریان عموی پدر پدربزرگ من است
و شهرداری این رو از ما گرفته و تبدیل به محل کسب و کار کرده