2833 بازدید

این قله، در شمال غرب شهمیرزاد و جنوب غرب روستای چاشم قرار دارد و قله‌ای از رشته کوه‌های البرز محسوب می‌شود، به این گونه که قله بر روی رشته کوهی با جهت شمال شرقی- جنوب غربی واقع شده و در مرکز این رشته کوه قرار دارد. ارتفاع قله اُرُم ۳۳۲۹ متر می‌باشد و از شمال به تنگه روزیه، از شرق به روستای چاشم و از جنوب به گداربن و ملامحمد محدود می‌شود. قله مشخصاً دردوره کرتاسه شکل گرفته است و متشکل از آهک توده‌ای و دامنه‌های جنوبی از آهک و مارن خارپوست است.
پوشش گیاهی این منطقه شامل انواع گون، انواع گرامینه، ارس، لاله وحشی، انواع کنگر و گل قاصدک می‌باشد و از جانوران منطقه می‌توان پلنگ، موش صحرایی، کبک، مار، گرگ، گربه وحشی را نام برد.
مسیر دستیابی به قله اُرُم
برای صعود قله دو مسیر عمومی جنوبی وجنوب غربی وجود دارد؛ اما پیشنهاد ما برای صعود مسیر جنوبی است. هر چند که این مسیر طولانی است اما شیب کم و عدم درگیری با سنگ از مزیت های آن است. برای دسترسی به ابتدای مسیر می بایست از شهمیرزاد به سمت چاشم حرکت کنید. پس از طی حدود ۱۲ کیلومتر در سمت چپ جاده، تابلوی مشخصی وجود دارد که نام تنگه ملامحمد برروی آن درج شده است. ادامه راه در این جاده خاکی طی شده و پس از حدود ۸ کیلومتر به قریه ملامحمد می‌رسد. حرکت در مسیر یال مشخصی که در شمال قریه قراردارد آغاز می‌گردد. این یال به سمت شمال غرب امتداد می‌یابد و در جهت شمال، قله اُرُم کاملاً مشخص است. یال را ادامه داده تا پس از یک ساعت ونیم برفراز قله‌ای ۲۸۰۰ متری رسیده و قله اُرُم در آن سوی دره قرار دارد. مسیر را از طریق خط‌الراس ادامه داده که پس از ۴۵ دقیقه به گردنه اُرُم می‌رسید. مسیر به سمت شرق تغییر یافته و با شیب کمی به سمت قله می‌رود. پس از حدود دو ساعت به قله می‌رسید.
برای بازگشت از همان مسیر صعود، اقدام به فرود نمایید چرا که دراین مسیرها به علت جریانات فصلی آب، آبشارهای فصلی بلندی ایجاد شده و برای فرود از آنها نیاز به ابزار سنگ نوردی است. قله در زمستان همراه با حجم بالای برف است و تغییرات ناگهانی جوی از ویژگی‌های آن محسوب می‌شود.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- شمال غرب شهمیرزاد

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و جذابیت
مسیر و مسافت
امکانات
آب و هوا
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed