3103 بازدید

این قله از رشته‌کوه‌های البرز و بلندترین قله شهرستان مهدیشهر است که در شمال‌شرقی منطقه چاشم قرار نیز گرفته‌است. قله نیزوا، بر روی یک رشته کوه شرقی – غربی قرار گرفته و در شرقی‌ترین قسمت رشته‌کوه واقع شده است و در آن سازندهایی از ائوسن مربوط به دوره ترشیاری یعنی حدود ۳۷ میلیون سال قبل دیده می‌شود.
نیزوا، از دو کلمه «نیزه» و «وا» تشکیل شده که «وا» در زبان محلی به معنای باد است و این نام به علت بادهای شدید قله که در اکثر ماه‌های سال در حال وزیدن هستند، قرار داده شده است.
پوشش گیاهی منطقه شامل انواع گون، ارس و انواع گرامینه می‌باشد و از جانوران منطقه می‌توان به گرگ، شغال، مار، موش صحرایی، خرس ، پلنگ ، گراز و … اشاره کرد.
در اوایل بهار به علت آب شدن برف در نزدیکی قله، دریاچه کوچکی تشکیل می‌گردد که بر زیبایی آن می‌افزاید.
مسیرهای صعود قله نیزوا
۱- مسیر جنوبی (درشیو)
۲- مسیر شرقی (اورپلنگ و سیاه خانی)
۳- مسیر غربی (چاشم)
۴- مسیر شمالی(هیلکو)
مسیر چاشم هر چند طولانی‌ترین مسیر صعود به قله است ولی دارای شیب ملایم‌تر و دسترسی مناسب‌تری است و در تمامی فصول سال قابل استفاده می‌باشد.
مسیر دسترسی به قله نیزوا
ابتدا از شهمیرزاد به سمت روستای چاشم حرکت کنید. بعد از رسیدن به روستای چاشم جاده خاکی شمال روستا را ادامه داده و هنگام رسیدن به اولین دوراهی، مسیر دست راست را انتخاب نموده و به سمت استخر پرورش ماهی ادامه مسیر بدهید. قله نیزوا با ارتفاع ۳۷۸۰ متر با پرچم‌های نارنجی رنگ از دور خودنمایی می‌کند.
با توجه به اینکه زما لازم برای صعود به این قله حدود ۵ ساعت است در طول مسیر باید به بادگیر یا گورتکس جهت مقابله با بادهای شدید مجهز باشید. همچنین برای صعود به این قله در زمستان نیازمند تجهیزات زمستانی برای مقابله با برف هستید.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- مهدیشهر- شمال شرقی چاشم

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و جذابیت
مسیر و مسافت
امکانات
آب و هوا
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed