1045 بازدید

کاروانسرای عین‌الرشید یکی از سه کاروانسرای منطقه سیاه‌کوه می‌باشد که از نظر اندازه، کوچکتر از کاروانسرای قصر بهرام است که در دو کیلومتری شمال آن قرار دارد. تاریخ بنای این قصر به درستی مشخص نیست. احتمالاً این کاخ از بناهای وابسته به جاده سلطنتی اصفهان، فرح‌آباد و بهشهر است. کاروانسرای عین الرشید جز اقامتگاه‌های میان‌راهی است که به دستور شاه عباس اول صفوی در مسیر اصفهان به مناطق شمالی به ویژه فرح آباد ساری احداث شده است.
بنای عین‌الرشید از خارج ۸۶ متر طول و حداکثر ۴۷ متر عرض دارد و مشتمل بر دو حیاط بزرگ است که حیاط اصلی ۵۲/۵ متر طول و ۴۷ متر عرض دارد. و در ساخت آن مصالحی مانند سنگ برای پی‌ها و سکوها و آجر برای سقف‌ها و دیوارها استفاده شده که با دقت فوق العاده در کنار هم چیده شده است.
سقف کاروانسرا در طول زمان به شدن آسیب دیده و فرو ریخته است. یک چشمه بزرگ که پر از آب شیرین است، بین کاروانسرا و پست نگهبانی شکارگاه منطقه سیاه‌کوه واقع شده که آب آن از طریق جویی که هنوز هم آثار آن باقی است به باغ درون حصار کاخ می‌رفته تا درختان و گل‌ها را سیرآب کند.
این کاروانسرا با نقشه چهار ایوانی دارای چهار برج مدور و نیم برجهایی در حدفاصل جبهه های شمالی-جنوبی و غربی با روزنه‌هایی است که علاوه بر تأمین نور مورد نیاز برج‌ها، به عنوان تیرکش نیز مورد استفاده بوده و جنبه دفاعی داشته است.
این بنا در قسمت میانی فاصله دریاچه نمک و کویر بزرگ قرار گرفته و د‌ر ۴ کیلومتری جنوب غربی کاروانسرای قصر بهرام واقع شد‌ه است و به شماره ۴۰۴ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- سمنان- 152کیلوتری جنوب تهران

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و اصالت
مسیر دسترسی
امکانات و راهنما
نگهداری و مرمت
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed