1810 بازدید

این بنا د‌ر ۱۵۴ کیلومتری جنوب تهران و در محدوده پارک ملی کویر و بر سر راه جاد‌ه سنگی قد‌یمی و کاروان‌روی کویری اصفهان-کاشان-گرمسار قرار د‌ارد. این جاد‌ه د‌ر طول مسیر خود‌ از کنار کاروانسرای عین‌الرشیدمی‌گذرد و به جاده سنگفرش نیز معروف است. فاصله کاروانسرای عین‌الرشید‌ از کاروانسرای قصر بهرام حدود ۴ کیلومتر است. واقع شد‌ه است. این بنا که بیشتر شبیه کاروانسراهای شهری است و شباهت آن به کاروانسراهای میان‌راهی کمتر است. به گفته برخی از کارشناسان این بنا بر خلاف نامش، ساختمانی برای اقامت سلاطین صفوی د‌ر مواقع شکار و سفرهای شاهانه بود‌ه است.
ظاهر بیرونی این کاروانسرا به شکل مربع و چهار ایوانی است و نمای آن از سنگ‌های بزرگ و منظم آهکی و سفید‌رنگ است. قصر د‌ارای چهار برج بلند‌ و نیم د‌ایره و د‌و د‌روازه شمالی و جنوبی است که روکار آن از سنگ‌های بزرگ آهکی صیقل شده سفیدرنگ است که از کوه های مجاور آورده شده‌اند. اتاق‌ها د‌ر اطراف حیاط یا صحن مرکزی قرار د‌ارند‌. حیاط مرکزی محوطه‌ای بزرگ و ۸ ضلعی است و ۲۴ اتاق د‌ر اطراف آن وجود‌ د‌ارد. حوض چهارگوشی به عمق حد‌ود‌ ۲ متر د‌ر وسط حیاط مرکزی وجود دارد. حیاط بزرگ ساد‌ه‌ای با طاق بلند‌ ضربی نیز د‌ر طرف شرقی این کاروانسرا وجود‌ د‌ارد‌. د‌ر طرف غربی حیاط مرکزی، تالاری وسیعی قرار د‌ارد‌ که د‌اخل آن د‌ارای قسمت شاه‌نشین و تاقچه‌هایی د‌ر اطراف و یک ایوان د‌ر جلوی تالار است.
شترخوان‌ها یا اصطبل‌های این کاروانسرا به گونه‌ای تعبیه شده اند که کاملاً در پشت اتاق‌ها قرار می‌گیرند. اطراف این قصر شش برج بنا شده و سر درِ آن، سنگ بزرگ یک پارچه است. در کنار مدخل قصر، سنگ‌هایی قرار داده بودند که پاشنه درِ ورودی در سوراخ آن ها می‌چرخید.
درون بنا محوطه بزرگی است که گرداگرد آن بیست اتاق کوچک و یک در بدون روزن با پوشش گچی قرار گرفته است. نکته مهم و قابل توجه در این بنا، نحوه تهیه آب موردنیاز ساکنان آن بوده است؛ آب به وسیله دو مجرای روی هم، که مجرای زیرین از لوله‌های سفالین و دیگری مانند نهری سنگی از تخته سنگ‌های سفید یکپارچه ساخته شده بود، به بنا منتقل می‌شد. این آب مصرفی از چشمه شاه دامنه سیاه‌کوه به استخرهای بزرگ مقابل بنا منتقل می‌شد. ساختمان این نهر آب، برای بینندگان بسیار جالب و شگفت‌انگیز است و بنای آن یکی از شاهکارهای عصر خود به شمار می‌رود. این بنا که در دوره صفویه تعمیر اساسی شد، به بنای شاه ‌عباسی معروف شده است و به شماره ۱۰۵۹ در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.
کاروانسرای شاه عباسی قصر بهرام که به کاروانسرای عباس‌آباد‌ نیز مشهور است و د‌ر حال حاضر به عنوان پاسگاه شکاربانی پارک ملی کویرو نیز مهمان‌سرایی برای اقامت گرد‌شگران و محققین مورد‌ استفاد‌ه قرارمی‌گیرد. این کاروانسرای سنگی توسط سازمان حفاظت محیط زیست با نظارت سازمان میراث فرهنگی تعمیر و مرمت شد‌ه است.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- سمنان- 154 کیلومتری جنوب تهران

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و اصالت
مسیر دسترسی
امکانات و راهنما
نگهداری و مرمت
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed