2532 بازدید

این کویر در جنوب‌غربی شهر سمنان و جنوب شرق سرخه قرار دارد و دارای نهشته هایی از جنس رس مربوط به دوران کواترنر (حاضر) است. پوشش گیاهی این منطقه فقیر بوده و به منظور جلوگیری از طوفان شن توسط منابع طبیعی، تاغ کاری شده است. از جانوران منطقه می‌توان به مار، شتر و بزمچه اشاره کرد.
مسیر دسترسی به کویر شوراب
برای دسترسی به کویر شوراب باید از بلوار شریف واقفی به سمت روستای خیرآباد حرکت کنید و به سمت روستای محمود آباد ادامه مسیر دهید. بعد از رسیدن به معدن گوگرد به سمت جنوب جاده، حرکت کرده و در اولین تقاطع به سمت راست بپیچید، در تقاطع بعدی نیز مسیر دست راست را انتخاب کنید. در ادامه ی مسیر به سمت جنوب حرکت کنید.
برای پیمایش کویر شوراب باید به این نکات توجه کنید:
۱- در هوای بارانی به این منطقه نروید، چرا که باعث در گل ماندن ماشین خواهد شد.
۲- بنزین کافی به همراه داشته باشید.
۳- به ازای هر نفر، حداقل ۲ بطری آب در روز به همراه داشته باشید.
۴- اختلاف دمای روز و شب در کویر زیاد است، لباس گرم را فراموش نکنید.
۵- GPS به همراه داشته باشید و نقاط حرکت خود را نیز ثبت کنید.
۶- بهترین فصل بازدید پائیز تا اواسط زمستان است.
رودخانه فصلی شوراب که در همین منطقه وجود از دامنه کوه سفیدآب، ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی سمنان سرچشمه گرفته و رو به سوی جنوب شرقی از دره میان کوه‌های کلیاب در شمال و کوه گچ در جنوب عبور می‌کند. این رود در غرب سمنان با رودخانه سمنان مخلوط می‌شود و پس از عبور از روستای شمالی دهستان سرخه با ریزآبه‌های چندی که از ارتفاعات شمال سرازیر شده‌اند؛ مخلوط می‌شود و در ۴۰ کیلومتری جنوب سمنان به رودخانه شوراب می‌ریزد. حوزه آن دشت کویر بوده و ارتفاع سرچشمه آن ۲۲۰۰ متر و شیب متوسط آن ۱/۶ درصد است.
آب رودخانه شورآب کاملاً اشباع شده از نمک است. آب رودخانه شوراب همانند دوغاب گچ در مسیل جریان دارد. در کناره‌های رودخانه نیز لایه ضخیمی از نهشته‌های نمکی، سطحی صاف و صیقلی و سفیدرنگ را به‌وجود آورده است. بعد از عبور از رودخانه شورآب زمین کاملاً عاری از پوشش گیاهی است و کوه سرخ در حدود ۵ کیلومتری جنوب شرقی خودنمایی می‌کند. کوه سرخ بدلیل وجود تپه‌های سرخ به این نام شهرت یافته است. فرسایش در دامنه این کوه مناظر زیبایی را به‌وجود آورده است به‌گونه‌ای که در اثر وزش باد زیر سنگ‌هایی که بصورت ورقه‌ورقه تا بالای تپه‌ها امتداد یافته‌اند، خالی شده و اشکال زیبایی را به‌وجود آورده است. از اینجا می‌توان در حاشیه کوه سرخ حرکت کرد. در مسیر صعود جذابیت‌های زیادی وجود دارد که می توان به بلورهای نمکی میان دره‌ها و همچنین گسل‌های ایجاد شده و لایه‌های رنگین زمین اشاره کرد.

اطلاعات تماس

آدرس

ایران- جنوب غربی شهر سمنان

جهت مشاهده نقشه بر روی دگمه کلیک کنید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

زیبایی و جذابیت
مسیر و مسافت
امکانات
آب و هوا
پاکیزگی

تایید یا عدم تایید نظرات، طبق قوانین و مقررات سایت انجام خواهد شد.

در حال انتشار...
امتیاز و نظر شما با موفقیت ارسال شد
لطفا همه موارد را تکمیل کنید
Captcha check failed