آخرین اخبار از صانحه برخورد دو قطار در سمنان/۴۵ کشته و ۸۲ مصدوم

به گزارش «نسیم آنلاین»‌، دو رام قطار مسافربری تهران – مشهد در ایستگاه هفت خوان در محدوده استان سمنان با هم برخورد کردند.

این حادثه حدود ساعت هشت روز جمعه در حالی روی داد که یک رام قطار مسافربری تهران – مشهد در ایستگاه ایستاده بود و یک رام قطار دیگر از پشت به این قطار برخورد کرد.

در حادثه برخورد ۲ قطار مسافربری در محور دامغان به سمنان، ۴ واگن از ریل خارج شده و ۲ واگن دچار حریق شده است.

ایستگاه راه آهن هفت خوان در مسیر سمنان – دامغان قرار دارد.

– جهانگیری:‌ به ملت صبور ایران اطمینان می‌دهم با مقصران احتمالی حادثه ناگوار قطار، برخورد جدی خواهد شد

متن کامل پیام جهانگیری به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون

سانحه تلخ و غم انگیز برخورد دو قطار مسافربری راه آهن جمهوری اسلامی ایران در منطقه هفت خوان شهرستان سمنان که موجب جان باختن و مصدوم شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان شد، موجب تأثر و تألم فراوان گردید.

ضمن تسلیت این مصیبت دردناک به عموم ملت شریف ایران، مردم متدین و انقلابی آذربایجان شرقی و به ویژه خانواده های عزیز داغدار، به ملت بزرگ و صبور ایران اطمینان می دهم که با بررسی دقیق و فوری و همه جانبه موضوع، با عوامل و مقصران احتمالی بروز این حادثه ناگوار، برخورد جدی خواهد شد.

از خداوند منان برای جان باختگان غفران و رحمت واسعه الهی، برای آسیب دیدگان آرزوی شفای عاجل و برای خانواده ها و بستگان داغدار صبر و اجر مسألت دارم.

– سه نفر از عاملین حادثه بازداشت شدند

دادستان سمنان گفت: سه نفر از عاملین حادثه ۲ قطار مسافربری شامل مسئول مرکز کنترل فرماندهی راه آهن شمال شرق کشور،مسئول مرکز کنترل خطوط و مسئول شیفت مرکز کنترل بازداشت شدند.

– ۴۵ نفر؛ تعداد قطعی جان باختگان سانحه برخورد دو قطار در مسیر سمنان- دامغان

معاون هلال احمر سمنان:

– تعداد قطعی جان باختگان سانحه برخورد دو قطار در مسیر سمنان- دامغان ۴۵ نفر است.

– هویت برخی از جان باختگان به خاطر سوختگی مشخص نیست.

– بیشتر مجروحان با دریافت خدمات درمانی، از بیمارستان های دامغان و سمنان مرخص شده اند.

– جراحت مجروحان شدت های مختلفی داشت ولی به حدی نبود که مجروحی جان خود را به خاطر شدت جراحت از دست بدهد

دستور وزیر بهداشت برای کارشناسی دقیق درباره ‌حادثه‌ قطار در ‌سمنان

بر اساس اعلام مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی همچنین با تأکید بر لزوم انجام بررسی‌های کارشناسی درباره حوادثی مانند سانحه ریلی سمنان، از عملیات امداد و درمان سریع حوزه سلامت در این دو حادثه قدردانی کرد.

متن پیام وزیر بهداشت بدین شرح است: روز گذشته براثر عملیاتی تروریستی در منطقه حله عراق، تعداد کثیری از زائران مرقد حسین‌ابن‌علی (ع) ازجمله گروهی از هم‌وطنان عزیزمان به شهادت رسیده و مجروح شدند. حادثه‌ای که انزجار تمام آزادگان جهان را در پی داشت.

امروز در برخورد دو قطار در سمنان، جان شماری از هم‌وطنانمان را گرفت و جمعی را مصدوم کرد.

این‌جانب ضمن تسلیت به ملت شریف ایران و خانواده حادثه دیدگان، از همکارانم در اورژانس که طی هر دو حادثه، حضوری به‌موقع داشتند و پرسنل مراکز درمانی که با آمادگی کامل، خدمات لازم را به مجروحان ارائه دادند، سپاسگزاری می‌نمایم و امیدوارم با پیگیری و بررسی‌های کارشناسی در مورد حوادثی مانند آنچه در سمنان رخ داد و تصادفاتی که هرروز با آن‌ها مواجه هستیم، شاهد اقدامات لازم برای پیشگیری از رخدادهایی دردناک ازاین‌دست باشیم.

مدیر روابط عمومی راه‌آهن شمال شرق ۱: آمار دقیق جان‌باختگان حادثه ریلی امروز سمنان را جمع‌بندی نکرده‌ایم‌

مرتضی عرب حجی در گفتگو با تسنیم اظهار داشت: بعد از بازگشایی این مسیر که ساعتی پیش انجام شد کار بررسی و جمع‌بندی تعداد جان‌باختگان این سانحه تأسف‌بار آغاز خواهد شد.

وی با اشاره به آمارهای متناقض ارائه‌شده از سوی نهادهای مختلف درباره تعداد جان‌باختگان این سانحه ریلی افزود: به‌طور حتم دیگر نهادها در حال جمع‌بندی تعداد کشته‌شدگان و مجروحان این سانحه هستند؛ اما راه‌آهن شمال شرق هنوز کار بررسی تعداد جان‌باختگان این سانحه را به اتمام نرسانده است.

مدیر روابط عمومی راه‌آهن شمال شرق ۱ اضافه کرد: هم‌اکنون محور ریلی تهران ـ مشهد باز بوده به دنبال اعزام همه مسافران این مسیر به سمت مقاصد آنان هستیم.

تایید ۴۰ کشته و ۸۲ مصدوم در حادثه سمنان

سخنگوی اورژانس کشور آمار ۴۰ کشته و ۸۲ مصدوم حادثه تصادف دو قطار در سمنان را تایید کرد.

لاریجانی خواستار بررسی فوری علل وقوع سانحه قطار تبریز-مشهد شد

علی لاریجانی با صدور پیامی حادثه برخورد دو قطار در سمنان را به خانواده جانباختگان تسلیت گفت و از مسئولان مربوطه درخواست کرد تا علل وقوع این تصادف را سریعا بررسی کنند.

متن پیام به شرح زیر است؛

بسم الله الرحمن الرحیم

«وقوع حادثه تلخ تصادف دو قطار مسافربری در ایستگاه هفت خوان محور ریلی سمنان دامغان که موجب جان باختن و مصدومیت جمعی از هموطنان عزیز گردید ، باعث تاسف و تاثر شد.

ضرورت دارد با توجه به شرایط جوی منطقه نیروهای امداد و نجات به یاری حادثه‌دیدگان و مسافران و رسیدگی به وضعیت مصدومین اقدام کنند.

همچنین لازم است با فوریت علل و عوامل وقوع سانحه بررسی شود و با مسببان احتمالی برخورد لازم صورت گیرد و گزارش نهایی آن نیز به اطلاع مردم رسانیده شود.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های جانباختگان و آرزوی مغفرت برای درگذشتگان، شفای عاجل مصدومین و مجروحین را از درگاه خداوند متعال مسئلت میکنم.»

معاون استاندار آذربایجان‌ شرقی: ۳۲ نفر از ۳۶ کشته شده قطار تبریز – مشهد آذربایجانی هستند

سعید شبستری خیابانی در گفتگوی تلفنی با فارس اظهار داشت:با توجه به شدت حادثه اتفاقی و همچنین جابه‌جایی مسافران در حین حرکت قطار هنوز امکان ارائه دقیق آمار افراد کشته و مصدوم حادثه قطار تبریز- مشهد وجود ندارد.

وی افزود: شدت حادثه بسیار بالا بوده و در واگن‌ها آتش‌سوزی اتفاق افتاده؛ به همین علت شناسایی افراد حادثه دیده بسیار سخت است و در هر صورت تلاش‌های ما ادامه دارد.

این مسؤول افزود: تاکنون اجساد ۳۶ نفر شناسایی شده که از این تعداد ۳۲ نفر از اهالی استان آذربایجان‌شرقی هستند؛ تعداد مصدومان شناسایی شده استان ما نیز ۳۷ نفر هستند که از این تعداد ۱۲ نفر به صورت سرپایی درمان شده‌اند.

شبستری‌خیابانی با بیان اینکه ظرفیت هر واگن حدود ۴۴ نفر است، افزود: بیشترین تلفات در واگن شماره ۵ گزارش شده چرا که این واگن دچار واژگونی و آتش‌سوزی شده و امکان خروج مسافران هم اصلا وجود نداشته است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: بعضی از افراد حین حرکت قطار در داخل سالن‌ها جابه‌جایی شده و عده‌ای هم مسافر بین راهی سوار قطار شده‌اند بنابراین با وجود اینکه لیست مسافران واگن‌ها و کوپه‌ها را در اختیار داریم دقیقا نمی‌توانیم اسامی افراد کشته و مصدوم را اعلام کنیم.

این مسئول تصریح کرد: همه مسئولان به جد پیگیر ماجرا بوده و دو جرثقیل در حال جابه‌جایی و انتقال واگن‌های واژگون شده هستند و با همه اوصاف پیش‌بینی می‌شود شمار کشته‌شدگان استان باز هم افزایش یافته و شمار مصدومان نیز از عدد ۱۰۰ فراتر رود.

دستور آیت‌الله آملی لاریجانی به رئیس کل دادگستری سمنان: سریعا با تشکیل پرونده علل سانحه قطار تبریز-مشهد بررسی و با مقصرین برخورد قاطع شود

در پی حادثه دلخراش برخورد قطار تبریز-مشهد و کشته شدن تعدادی از هموطنان، رییس قوه قضاییه پیامی خطاب به رییس کل دادگستری استان سمنان صادر کرد.

متن کامل پیام رئیس قوه قضائیه به شرح ذیل است:

رئیس کل محترم دادگستری استان سمنان

خبر حادثه دلخراش قطار تبریز مشهد که منجر به کشته ومجروح شدن عده ای ازهموطنان عزیز گردید موجبات تاثر و تاسف همگان را فراهم آورد.

ضمن عرض تسلیت به بازماندگان این عزیزان وآرزوی شفای عاجل برای مجروحین این حادثه لازم است سریعا با تشکیل پرونده ضمن بررسی علل سانحه نسبت به برخورد قانونی و سریع بامقصرین حادثه اقدام ونتیجه به این جانب گزارش شود.

در ضمن مسئولین اجرایی ذیربط نیز مکلفند دراسرع وقت ضمن بررسی علل وقوع این سانحه دلخراش نسبت به شناسایی مقصرین حادثه و معرفی آنها به دستگاه قضایی اقدام نمایند.

مدیرعامل راه‌آهن در جمع خبرنگاران: عامل بروز حادثه قطارهای مسافربری مشهد “خطای انسانی” بوده است

محسن پورسیدآقایی پس از وقوع حادثه ریلی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ قطار تبریز ـ مشهد به دلیل سرمای هوا و یخ زدگی سیستم ترمز در فاصله ۵ کیلومتری سمنان متوقف می‌شود و مورد را به سیستم Atc شاهرود به عنوان مرکز کنترل اطلاع می‌دهد و به کل سیستم توقف قطار اطلاع داده می‌شود و چراغ برای تردد قطارها در مسیر قرمز می‌شود، در همین زمان قطار سمنان-مشهد در مسیر متوقف می‌شود.

وی افزود: متأسفانه در این زمان به دلیل تغییر شیفت مسئول کنترل، فرد جایگزین از سابقه قرمز شدن چراغ بی اطلاع بود و وقتی رئیس قطار مشهد سمنان مجدداً کسب تکلیف می‌کند، به وی گفته می‌شود که «مسیر باز است و مشکلی نیست، شاید چراغ به دلیل برودت هوا قرمز مانده است» بنابراین به وی تلگراف می‌شود که حرکت کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: «قطار تبریز-مشهد در پشت یک پیچ متوقف شده بود، بنابراین قطار سمنان-مشهد وقتی با قطار پیش رو مواجه می‌شود به شدت با کوپه‌های انتهایی قطار تبریز برخورد می‌کند.‌

درباره بخش تحریریه ویکی سمنان