آیین‌های شب قدر در سمنان با رعایت پروتکل‌ها برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، مساجد، حسینیه‌ها و هیأت‌های مذهبی استان سمنان این روزها برای برگزاری آیین‌های ویژه شب‌های قدر آماده می‌شوند.

این مراسم در مراکز مذهبی با رعایت پروتکل‌های ابلاغی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می‌شود و پروتکل برگزاری مراسم شب‌های قدر در مساجد اعلام شده است.

در بخشنامه اعلام شده، آمده است: با توجه به فرارسیدن شب‌های معنوی قدر، اهمیت برگزاری دعا و نیایش در این شب‌ها و فرمایشات مقام معظم رهبری در ستاد ملی مبارزه با کرونا، همچنین بر اساس جلسه ۹۹.۲.۲۱ مقرر شد تا مراسم مذکور ضمن رعایت کامل و دقیق راهنماهای بهداشتی و فاصله‌گذاری در مساجد و اماکن برگزاری مراسم شب قدر با رعایت موارد زیر نیز می‌تواند صرفاً برای این شب‌ها برگزار شود:

۱. اولویت برگزاری مراسم در فضای باز مساجد با رعایت فاصله حداقل یک متر است.

۲. در صورت عدم وجود فضای باز برگزاری مراسم در داخل شبستان مساجد با ۲۵ درصد ظرفیت به حالت صف نماز و رعایت فاصله حداقل یک متر می‌تواند انجام شود.

۳. رعایت تهویه مناسب در محل‌های بسته مانند شبستان الزامی است.

۴. اطلاع‌رسانی از سوی هیأت امنای مساجد و بسیج محل مبنی بر عدم حضور بیماران خاص و بیماری‌های زمینه‌ای با ریسک بالا و همچنین کودکان و سالمندان در مراسم صورت پذیرد.

۵. از هرگونه پذیرایی و توزیع نذور جدا خودداری شود.

۶. مدت زمان برگزاری مراسم حداکثر دو ساعت باشد.

۷. جلسات مداحان مشهور می‌تواند در فضاهای باز مانند ورزشگاه‌ها با محدود به ۲۵ درصد ظرفیت با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شود.

۸. برگزاری مراسم در مساجدی که طبق راهنمای فاصله‌گذاری حداقل امکانات را ندارد خودداری شود.

۹. هیأت امنا، روحانی مساجد و بسیج مسئول نظارت و حسن اجرای برنامه در مساجد هستند.

۱۰. مرکز امور مساجد هماهنگی لازم را با مساجد در جهت اجرای راهنماهای بهداشتی و مفاد این نامه را داشته باشند.

۱۱. حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم باید با ماسک و دستکش باشد.

۱۲. افراد شرکت‌کننده لازم است سجاده، مهر، قرآن و مفاتیح و چادرنماز شخصی (مخصوص بانوان) خود را همراه بیاورند.

۱۳. دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از طریق معاونت‌های بهداشتی دانشگاه نسبت به نظارت دقیق و تشدید بازرسی اقدام کنند.

۱۴. برگزاری مراسم مذکور در استان‌های شدیداً درگیر ازجمله خوزستان مشمول این بخشنامه نمی‌شود و در این استان‌ها از برگزاری مراسم خودداری شود.