اصناف بی‌توجه به محدودیت‌های کرونا ۳ هفته پلمب می‌شوند

سید مهدی برهانی، مدیر بازرسی و نظارت اصناف استان سمنان با اشاره به قرارگیری ۶ شهرستان استان در وضعیت نارنجی کرونایی، گفت: واحدهای صنفی مربوط به گروه‌های یک، ۲، سه و چهار در شهرستان‌های با وضعیت نارنجی، در صورت بی‌توجهی به دستورالعمل‌های بهداشتی به مدت سه هفته پلمب می‌شوند.

سید مهدی برهانی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا، ابراز داشت: اصناف باید در زمان فعالیت از ماسک استفاده کنند و از پذیرش مشتریان بدون ماسک خودداری کنند و در صورت نقض این دستورالعمل‌ها پلمب خواهند شد.

رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از دیگر نکات مهم در فعالیت اصناف است که در صورت بی‌توجهی به این دستورالعمل مشمول پلمب می‌شوند.

طبق قانون پلمب واحدهای صنفی به دلیل بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از روز اجرای حکم به مدت سه هفته است و در صورتی که طی مدت سه‌هفته وضعیت استان از لحاظ شیوع کرونا بهبود یابد بازهم اجرای حکم سه هفته پلمب ادامه می‌یابد.

برخی واحدهای صنفی مانند آرایشگاه‌ها نیز موظف به جمع‌آوری صندلی‌های انتظار هستند و به منظور جلوگیری از شلوغی در آرایشگاه‌ها و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، آرایشگران تنها با تعیین وقت قبلی مجاز به پذیرش مشتری هستند.

اصناف با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی برای مبارزه با ویروس کرونا و تأمین سلامت جامعه بیش از پیش همراهی کنند.

طبق جدیدترین اطلاعات سامانه ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در حال حاضر شهرستان‌های سمنان، دامغان، شاهرود گرمسار و مهدیشهر نیز در وضعیت نارنجی و شهرستان های میامی و آرادان در وضعیت زرد قرار دارند.

مشاغل گروه دوم شامل پاساژها و مراکز خرید و تمرین و انجاممسابقه‌های ورزشی، مراکز متبرکه و زیارتگاه‌ها، مساجد و مصلی‌ها، قنادی یا شیرینی فروشی، آب میوه و بستنی فروشی، مراکز تهیه و طبخ غذا با پذیرش مشتری، آرایشگاه مردانه، بازار فروش خودرو، مراکز شماره گذاری اتومبیل، فرش و موکت فروشی، اسباب بازی فروشی، فروش لوازم خانگی، خدمات چاپ دیجیتال، تزیینات داخلی ساختمان، کادویی فروشی، عمده فروشی و خرده فروشی پوشاک، پارچه فروشی، آتلیه و عکاسی، مشاور املاک، پرده سرا، فروش مبلمان، فروش کیف و کفش، فروش لوازم التحریر، خیاطی، خرازی، فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی، شیرینی پزی، خشکبار و آجیل فروشی می‌شوند.

مشاغل گروه سوم شامل دانشگاه‌ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و زبان‌سراها و سایر آموزشگاه‌ها و کتابخانه‌ها، مهدهای کودک، استخرهای سرپوشیده، سینما و تئاتر و مراکز مشابه، موزه و باغ موزه، تالارهای پذیرایی، آرایشگاه‌های زنانه و سالن‌های زیبایی می‌شوند.

گروه چهارم نیز شامل مکان های برگزاری مراسم اجتماعی، فرهنگی، مذهبی و همایش‌ها، باشگاه‌های ورزشی برای ورزش‌های پر برخورد از جمله کشتی و کاراته و جودو، مدارس شبانه روزی، کافه، قهوه خانه و چای خانه با عرضه مواد دخانی، باغ وحش و شهربازی‌ها و مراکز تفریحی آبی هستند.