افزایش قابل توجه ثمردهی انارستان های استان سمنان

مهدی قرائیان، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به افزایش ۳۰درصدی تولید انار در استان گفت: پیش‌بینی شده که تولید انار و برداشت آن از باغات این استان به بیش از ۱۰۵ هزار تن برسد.

مهدی قرائیان با اشاره به افزایش قابل توجه ثمردهی انارستان های استان سمنان اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات انار در استان سمنان ۵ هزار و ۸۸۷ هکتار است.

تولید انار این استان امسال افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

گلو باریک ایوانکی، پوست سفید و پوست قرمز سمنان و درجزین، ملاسیه لاسجرد و ملس ساوه برخی از ارقام انار در باغات استان سمنان است.

عمده انار استان سمنان در شهرستان‌های گرمسار و آرادان، سمنان و مهدی‌شهر و سرخه بوده و در شهرستان‌های دامغان و شاهرود هم کشت می‌شود.

کرم گلوگاه انار و همچنین ترکیدگی محصول سبب می‌شود تا بخش قابل ملاحظه‌ای از محصول وارد ضایعات شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از کمبود صنایع فرآوری و همچنین سردخانه در مناطق مستعد به‌عنوان دیگر مشکلات در این بخش اشاره کرد و افزود: توسعه در این بخش نیازمند مشارکت سرمایه‌گذاران است و تسهیلات بانکی برای حمایت از افراد علاقه‌مند در این بخش وجود دارد.

طرح ایجاد سایه‌بان نیز برای کاهش مخاطرات مثل آفتاب‌سوختگی و کاهش مصرف آب در سطح هشت هکتار از اراضی استان سمنان اجرا شده است که سبب افزایش کمی و کیفی محصولات شده است