بارش برف و باران تا سه‌شنبه در استان سمنان ادامه دارد

سمنان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی استان سمنان گفت: بارش برف و باران به دلیل حضور سامانه ناپایدار جوی، تا سه‌شنبه در استان ادامه می‌یابد.

غلامرضا حسنی غربا روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سامانه بارشی از اواخر روز جمعه به تدریج وارد استان سمنان شد و شنبه‌شب بارش‌هایی در نقاط مختلف استان به همراه داشت.
وی خاطرنشان کرد: شب گذشته در سمنان ۲ سانتی متر برف و ۴٫۷ میلی‌متر باران، در ایوانکی ۱۵٫۱ میلی‌متر باران، در گرمسار ۱۰ میلی‌متر باران، در رضوان هشت میلی‌متر باران و چهار سانتی‌متر برف، در شهمیرزاد ۶٫۴ میلی‌متر باران و ۶ سانتی‌متر برف، در مهدیشهر ۳٫۵ میلی‌متر باران و چهار سانتی‌متر برف، در نردین سه میلی‌متر باران و هشت سانتی‌متر برف، در سرخه یک سانتی‌متر برف و ۱٫۵ میلی‌متر باران و در آرادان ۱۵ میلیمتر باران بارید.
حسنی غربا بیان کرد: مجن با منفی هفت سردترین و حسینان با ۱۷ درجه سانتی‌گراد به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان سمنان در ۲۴ ساعت گذشته بودند.
وی با اشاره به اینکه بارش برف و باران و وزش باد در استان سمنان در اثر حضور سامانه ناپایدار در استان امروز نیز ادامه دارد، گفت: با کاهش اثر بارش‌ها، این سامانه روز سه‌شنبه از استان خارج می شود.
وی با اشاره به کاهش چهار درجه سانتی‌گرادی دمای هوای شهر سمنان نسبت به دیروز، گفت: طبق پیش بینی هواشناسی از ابتدای هفته تا روز سه‌شنبه دمای هوا به تدریج بین هفت تا ۱۵ درجه سانتی‌گراد کاهش می یابد.
مدیرکل هواشناسی استان سمنان یادآور شد: با توجه به کاهش دما و یخبندان، کولاک و کاهش دید، داشتن تجهیزات زمستانی برای مسافران ، مصرف بهینه سوخت به‌منظور اجتناب از افت فشار گاز، جمع‌آوری محصولات باغی برای اجتناب ازخسارت یخ‌زدگی، تنظیم دما در گلخانه‌ها و آمادگی نیروهای امدادی، از سوی هواشناسی توصیه می‌شود.
رئیس پلیس راه استان سمنان هم با اشاره به بارش برف در گردنه خوش ییلاق محور شاهرود به آزادشهر ، جاده توسکستان محور شاهرود به گرگان ، سمنان فیروزکوه ، شهمیرزاد فولادمحله، افزود : تردد در این جاده ها فقط با زنجیر چرخ امکان پذیر است و همراه داشتن تجهیزات زمستانی ، سوخت کافی ، تجهیزات گرمایشی و رعایت فاصله طولی مناسب ضروری است.
سرهنگ حسن خسروجردی گفت: شهروندان تا جای ممکن، از سفرهای غیر ضروری در این مسیرها خودداری کنند.
بارش برف و باران شب گذشته برخی مدارس استان سمنان را تعطیل کرده و تردد خودروها در جاده ها به ویژه جاده های کوهستانی فقط با زنجیر چرخ میسر است.