برپایی شب و روز بازارها در سمنان تضییع حقوق مصرف‌کنندگان است

رئیس اتاق اصناف استان سمنان گفت: برپایی شب و روز بازارها تضییع حقوق مصرف‌کنندگان است و زیبنده فضای شهری استان سمنان نیست.
علی‌اکبر صیاد جود در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان با اشاره به اینکه برپایی شب و روز بازارها طبق قانونی تحت عنوان مشاغل خانگی به تصویب رسیده است افزود: این قانون شهرداری‌ها را مکلف کرده که نسبت به ایجاد مکان موقت برای فروش محصولات تولیدی مشاغل خانگی اقدام کند.

وی گفت: نه ‌تنها این قانون به‌درستی اجرا نشد بلکه تمام شهرداری‌ها در سطح استان‌ها اقدام به مجوز به راه‌اندازی شب و روز بازارها می‌کنند که به‌عنوان یک از معضلات و بزرگ برای اصناف و مردم است.

رئیس اتاق اصناف استان سمنان با بیان اینکه متأسفانه برخی از شب بازاراها در مکان‌های پرترددی مثل میدان ارگ و بلوار ۱۷ شهریورسمنان برپا می شود افزود: این بدسلیقگی بوده و زیبنده شهر نیست.

صیادجو نبود نظارت و نداشتن مؤلفه‌های بهداشتی را برخی از مشکلات روزبازارها در سمنان عنوان کرد و گفت: افراد سودجو کالاهای قاچاق را که نمی‌توانند در بازار رسمی به فروش برساند در این شب و روز بازارها به مردم ارائه می‌کنند.

وی تصریح کرد: عدم ارائه برگ خرید به مصرف‌کنندگان و نبود ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش از مشکلاتی است که گریبان گیر مصرف‌کنندگان شده است.

رئیس اتاق اصناف استان سمنان با بیان اینکه مردم توقع دارند فروشندگان برای جنسی که به مصرف کننده عرضه می کنند نوعی تضمین یا ضمانت کالا بدهند خاطرنشان کرد: برای محصولات عرضه شده در روز بازارها در صورتی که بر اساس اهداف قانونی پیش‌بینی شده آن ایجاد نشده باشد؛ هیچ نوع ضمانتی برای کالاهای فروخته شده وجود نخواهد داشت.
صیادجو با اشاره به تعداد بالای واحدهای صنفی در استان سمنان به ازای هر نفر جمعیت در این استان تصریح کرد: تعداد بالای واحدهای صنفی در استان سمنان یک معضل است و ایجاد و گسترش شب بازارها و روز بازارها این مشکلات را اضافه می کند.