بودجه شهرداری‌های استان، نقدی و بر اساس واقعیت بسته می‌شود

منوچهر فخری، معاون عمرانی استاندار سمنان، صبح شنبه در چهارمین نشست تبیینی، اطلاع‌رسانی و خبری ذیل شورای اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی استان سمنان باهدف تشریح برنامه‌ها و پروژه‌های عمرانی و اقتصادی استان به مناسبت ایام الله دهه مبارک فجر به میزبانی امامزاده یحیی (ع) سمنان بابیان اینکه یکی از برنامه‌های مدون شهرداری‌ها در سطح استان بحث بودجه است، ابراز داشت: بودجه بر اساس سه ماه سال قبل و ۹ ماهه سال جاری مشخص و بسته می‌شود.
با توجه به اینکه افزایش بودجه شهرداری‌ها باید در موضوعات عمرانی هزینه شود، و به دلیل اینکه برخی شهرداری‌ها بودجه را تقابلی بسته بودند انحراف بسیاری در آن وجود داشت و اگر بودجه ثابت تأمین نشود ناگزیر می‌بایست از هزینه‌های عمرانی کاست و این مشکلات بسیاری را به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه برای جلوگیری از این انحرافات در حال پیگیری این موضوع هستیم که بودجه نقدی بسته شود، ابراز داشت: برای برون‌رفت از این چالش‌ها شوراهای اسلامی و شهرداری‌ها باید به سمتی سوق داده شوند که برنامه راهبردی پنج ساله داشته باشند. شهرداری‌های سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار به دنبال اجرایی شدن این روند هستند و قطعاً با عملیاتی شدن آن بسیاری از مسائل و مشکلات حل خواهد شد.
با توجه به اینکه بعد از تأیید شورای شهر و استانداری، بودجه‌بندی اجرایی می‌شود، تا زمانی که استانداری تأیید نکند قابل اجرا نخواهد بود و از سویی ۱۰ الی ۱۵ درصد بودجه شهرداری‌ها به مباحث فرهنگی اختصاص داده خواهد شد و انتظار می‌رود شهرداری‌ها در این موضوع مشارکت و نقش پر رنگ داشته باشند.