تقلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی به یک‌سوم روزهای آغازین شیوع کرونا

دکتر نوید دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان ضمن هشدار در خصوص کم‌توجهی مردم به هشدارهای وزارت بهداشت از کاهش شدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی خبر داد و گفت: در دوره اوج شیوع کووید۱۹ و در اردیبهشت ماه سال جاری بیش از ۹۰ درصد مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کردند، اما این شاخص امروز به زیر ۳۰ درصد رسیده است.

دانایی در جمع خبرنگاران از این کاهش محسوس به عنوان یک خطری جدی نام برد و اظهار کرد: این روزها متاسفانه توجه مردم نسبت به ویروس کرونا با تصور اینکه این ویروس ضعیف‌تر و کم خطرتر شده، کم شده است.

وی خواستار توجه بیشتر رسانه‌ها به این مهم شد و افزود:در چنین شرایطی وظیفه همه ما و به‌ویژه اصحاب رسانه و فعالان فضای مجازی برای اطلاع رسانی و باز گرداندن توجه مردم به موضوع کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، سنگین تر از گذشته شده است.

وی با اشاره به خطر بالقوه تؤأمان شدن شیوع احتمالی کروناویروس و آنفلولانزا در فصل پاییز خاطرنشان کرد: با وجود اینکه به مرحله مدیریت کرونا در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان رسیدیم، اما باید برای ماه‌های آینده به ویژه فصل پاییز که همراهی ویروس کرونا با سایر بیماری‌ها مانند آنفولانزا و ..خطر آفرین است، هوشیارتر باشیم.

دکتر دانائی با تاکید مجدد بر رعایت بیش از پیش پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی ، از هم‌وطنان و هم استانی های سمنانی خواست همچنان از سفرهای غیر ضروری پرهیز کرده و از برگزاری مراسم‌ها و اجتماعات گروهی و خانوادگی خودداری کنند.

وی با اشاره به توسعه خدمات آزمایشگاهی در این استان اضافه کرد: بهره برداری از آزمایشگاه تشخیصی مولکولی کرونا ویروس در استان منجر به ارائه خدمات مناسب تر و سریع‌تر به بیماران و مبتلایان به کرونا در در استان شده است.

تجهیز آزمایشگاه مرجع سلامت دانشگاه به دستگاه‌های پیشرفته، باعث ارتقاء خدمات تشخیصی ‌با کیفیت‌تر به شهروندان هم‌استانی شده است.

آزمایشگاه مرجع سلامت که با همت معاونت های بهداشتی، آموزشی، تحقیقات و فناوری و جمعی از اعضای هیات علمی به بهره برداری رسیده ،امروز به عنوان آزمایشگاه مرجع در استان فعالیت می‌کند. تجهیز این آزمایشگاه به امکانات و تجهیزات مدرن روز و ایجاد آزمایشگاه ویروس شناسی نیز با همین هدف انجام شده است.

دکتر دانائی از تلاش برای توسعه آزمایشگاه‌ها در این استان خبر داد و اظهار کرد: آزمایشگاه ژنتیک، توسعه قابل توجه آزمایشگاه‌های میکروب شناسی، ایمونولوژی و بیوشیمی و…از برنامه‌های این دانشگاه در سال جاری است.