تنها مسجد جامع دارای باغ ایران در سمنان قابلیت ثبت جهانی دارد

مهدی جمال، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان روز یکشنبه در دیدار با اعضای هیات امنای مسجد جامع سمنان گفت: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از مرمت و احیای باغ تاریخی مسجد جامع سمنان حمایت می‌کند.

مسجد جامع سمنان جزو معدود مساجدی است که دارای باغ است و می‌تواند به دلیل ویژگی‌های خاص در ردیف ثبت جهانی قرار گیرد.

مسجد جامع سمنان یکی از جاذبه‌های مطرح برای جذب گردشگر است و سهیم بودن در حفظ این میراث بزرگ از افتخارات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان محسوب می شود.

وی افزود: همدلی مردم و هیات امنا و مسئولان شهر سمنان در توجه به آثار تاریخی و فرهنگی زمینه ساز حفظ و احیای این اثر تاریخی است.

جمال تاکید کرد: مشکلات بناهای فاخر تاریخی به ویژه آثاری مانند مسجد جامع، با در نظر گرفتن منافع عمومی و با مشارکت اوقاف، شهرداری، فرمانداری و میراث‌فرهنگی برطرف می‌شود.

وی با بیان اینکه مرمت و احیای مسجد جامع سمنان و باغ تاریخی این مسجد از برنامه‌های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان است، گفت: در سالهای اخیر ایوان، بام و سقف‌های این مسجد توسط این اداره کل مرمت شد.

وی با اشاره به اینکه مرمت و احیای آثار تاریخی از اولویت‌های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان است، افزود: ٨٠٠ اثر تاریخی در استان وجود دارد که متناسب با شرایط خود نیاز به مرمت دارند.

اعضای هیات امنای مسجد جامع سمنان نیز در این نشست از مجموعه میراث فرهنگی استان به خاطر مرمت این مسجد تاریخی، مشارکت در لایروبی نهر و بازپیرایی باغ مسجد جامع با نظارت میراث فرهنگی و با رعایت قوانین قدردانی کردند.

مسجد جامع سمنان تنها مسجد جامع ایران است که دارای چشم‌انداز باغ است که در سال ۱۳۴۹ هجری قمری از سوی مرحوم حاج ملا عبدالعلی الهی وقف شده است.

از امتیازات فاخر این باغ، مسیر سنتی آبیاری آن است که قدمتی بالغ بر ۸۰۰ سال دارد، این نهر از میان راسته بازار سمنان عبور می کند و پس از گذر از خیابان امام خمینی (ره) و راسته بازار پایین به مسجد منتهی می‌شود.

مسجد جامع سمنان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۶۳ در فهرست آثار ملی ثبت شد و مناره مسجد که بیش از ۳۱ متر ارتفاع دارد، به واسطه اهمیت و قدمت آن مربوط به قرن سوم هجری قمری و دوره سلجوقی، دارای شماره ثبت جداگانه در فهرست آثار ملی است.

مسجد جامع سمنان خلاصه‌ای از تاریخ معماری ایران زمین شامل منار غزنوی-سلجوقی، گنبد سلجوقی، شبستان ایلخانی، ایوان تیموری و کتیبه‌های صفوی است.