سرانه دام عشایر استان سمنان سه برابر میانگین کشوری است

سرانه دام عشایر استان سمنان سه برابر میانگین کشوری است

علیرضا آشناگر، استاندار سمنان در جلسه شورای عشایری استان سمنان گفت : سرانه دام هرفرد عشایر در سطح کشور ۱۱۳ راس دام است که این عدد در استان سمنان ۳۳۰ راس یعنی حدود سه برابر نرم کشورمی باشد .
آشناگر در جلسه شورای عشایری استان سمنان که در منطقه ییلاقی ویجارم از توابع شهرستان مهدیشهربرگزار شد با اشاره به زندگی سرشار از شور و نشاط عشایر کشور گفت : زندگی عشایر با صفا و صمیمیت و بدور از آلودگی های صوتی و محیطی شهرهاست و بی شک خصیصه های طبیعت را می توان در زندگی عشایر به روشنی ملاحظه کرد .
آشناگر اضافه کرد : صمیمیت ، صفا و خلوص عشایر گرفته از صفای طبیعت و سخت کوشی ، مقاومت و ایستادگی آنان نیز نمادی از ایستادگی کوه در طبیعت پیرامون آنهاست .
استاندار سمنان از عشایر بعنوان قشری زحمتکش ، مولد ، مظلوم و کم ادعا نام برد و اظهار داشت : حضرت امام خمینی(ره) عشایر را ذخیره ی انقلاب نامیدند و بی تردید این جمله تنها یک شعار نبود ، بلکه باور قلبی و اعتقاد محکم ایشان به این گروه دلسوز و پویای جامعه می باشد .
عشایر از ۴۰ سال پیش تا کنون با حضور درخشان در تمامی عرصه های مختلف نشان دادند که ظرفیتی قابل توجه برای اقتصاد کشور بوده و در دفاع از کیان و مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از هیچ گونه حمایت و کمکی دریغ نمی نمایند .
وی در ادامه با تشریح وضعیت عشایر استان سمنان و برجستگی های این قشر موثر استان گفت : عشایر استان سمنان بیش از ۲.۶ جمعیت کل استان سمنان را شامل گردیده و با توجه به نرخ ۷۲ درصدی سواد در میان عشایر ، جزو با سواد ترین گروه عشایری کشور محسوب گردیده و سرانه دام عشایر استان نیز با عدد ۳۳۰ راس دام در مقابل عدد۱۱۳ کشوری ، تقریبا سه برابر نرم میانگین کشور می باشد .
آشناگر همچنین به تنوع محصولات لبنی عشایر استان سمنان نیز اشاره نمود و گفت: تولید دهها محصول لبنی در میان عشایر استان سمنان ، ویژگی خاص و منحصر به فردی است که نشان توانمندی و مهارت عشایر استان سمنان است .
استاندار سمنان در پایان با تاکید بر ضرورت خدمات رسانی به عشایر و رفع مشکلات و تامین احتیاجات این گروه مولد کشور بر اهمیت آشنایی با زندگی آنان تاکید کرد و اظهار داشت : امیدواریم طبیعت گردان و علاقمندان به زندگی عشایر با سفر به استان سمنان و آشنایی با سبک زندگی این قشر زحمتکش و هنرمند استان ، بیش از پیش با ظرفیت ها و توانمندی های استان سمنان آشنا شوند .