سرخک و آبله میمون را جدی بگیرید

کامران قدس رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان عصر شنبه به رسانه ها گفت: از ابتدای شیوع سرخک در ایران در جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان، ۶۷ مورد مشکوک ابتلا به سرخک مراجعه کردند که تست یک نفر مثبت اعلام شد.
به گزارش ایرنا رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان گفت: مدتی است که سرخک به صورت طغیان از کشور مجاور به داخل کشور ایجاد شد و تمامش به‌صورت خارج از حیطه سیستم بهداشتی کشورمان بوده و منشا این بیماری ایران نبوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با تاکید بر این که تاکنون ۲۱ هزار نفر از واجدین شرایط دریافت واکسن سرخک در مناطق تحت پوشش دانشگاه، این واکسن را دریافت کردند، گفت: از ابتدای شیوع سرخک در ایران ۶٧ نفر مشکوک داشتیم که یک نفر فقط قطعی شد.
فرد مبتلا به سرخک دختری هشت ساله از اتباع افغانستانی متولد ایران و ساکن یکی از شهرستان های تحت پوشش این دانشگاه است و پزشکان و مراقبان سلامت مرکز خدمات جامع سلامت آن منطقه با حضور در منزل این بیمار، سایر افراد خانواده وی را نیز مورد بررسی قرار دادند.

بثورات پوستی و تب را جدی بگیرید
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان درباره بیماری آبله میمون، با اشاره به این که میمون به‌صورت حامل ویروس است و در ارتباط با جوامع انسانی می‌تواند ترشحات را منتقل و افراد را مبتلا کند، ادامه داد: علائم عمومی این بیماری مثل سایر بیماری‌های ویروسی به‌صورت سردرد، تب و بدن درد است و علایم اختصاصی آن تورم در ناحیه غدد لنفاوی گلو و کشاله ران و بثورات پوستی از دانه های کوچک تا تاول های گسترده ایجاد کند.
بیماری آبله میمون به‌صورت اولیه منجر به عفونت باکتری و میکروب‌های شدیدتری می شود و همچنین سیستم اعصاب مرکزی را هم درگیر می کند ممکن است منجر به فوت فرد مبتلا شود که متأسفانه در کودکان ۲۰ الی ۲۵ درصد و در بزرگسالان تا ۱۰ درصد موجب فوت افراد شده است و بنابراین کودکان بیشتر در معرض خطر هستند.
معمولاً دوره پنهان این بیماری تا سه هفته است و اگر ابتلا و بروز این بیماری در جهان افزایش یابد، خوشبختانه واکسن این ویروس موجود می باشد.