سمنان ازاستان های موفق ورزش وودبال است

شاهرود- ایرنا- نایب رئیس انجمن وودبال کشور گفت: سمنان یکی از استان های مطرح کشور در رشته وودبال است به گونه ای که تعدادی از ورزشکاران این استان در ترکیب تیم ملی قرار گرفته اند.
به گزارش ایرنا، همزمان با ورود اتباع خارجی به منظور کشف و استخراج نفت در مناطق نفت خیز جنوب کشور از سال ۱۳۰۴ ورزش گلف نیز وارد ایران شد اما پس از ملی شدن صنعت نفت بود که ایرانیان در مناطق جنوبی کشور اجازه ورود به زمین این بازی را یافتند.
پس از انقلاب اسلامی به تدریج این ورزش در بین علاقمندان در کل کشور گسترش یافت و فدراسیون گلف نیز در دهه ۷۰ شکل رسمی به خود گرفت و اکنون چهار انجمن وودبال، مینی گلف، بهکاپ و کروکت زیر مجموعه این فدراسیون فعالیت می کنند.
در سال ۲۰۰۸ وودبال با برگزاری یک دوره آموزشی در ایران معرفی شد اما نخستین فعالیت ها در این رشته ورزشی از سال ۲۰۱۲ آغاز شد و در آن سال تیم ملی ایران توانست برای نخستین بار در رقابت های جهانی حاضر شود.
نایب رئیس انجمن وودبال و داور بین المللی کشور دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، با اشاره به جایگاه خوب استان سمنان در این رشته ورزشی، تصریح کرد : بازیکنان سمنانی هم در بخش آقایان و هم بانوان این رشته ورزشی موفق عمل کرده و ‘گیت این وان’ طلایی بانوان کشور متعلق به خانم بهناز قدس از سمنان است که در مسابقات جهانی جیجو کره جنوبی به دست آمد.
gate in one در رشته ورزشی وودبال به معنای وارد کردن توپ با یک ضربه درون دروازه است.
مهدی ترحمی با بیان اینکه وودبال ایران در سطح آسیایی و جهانی مطرح است، یادآور شد: اکنون شرایط رضایت بخشی در کشور حاکم است. هر استانی که این ورزش را آغاز کرده مشکل چندانی از نظر فضا نداشته و بازیکنان توانسته اند با امکانات موجود به تمرین بپردازند و امید است بتوان با تربیت نیروهای بیشتر و آموزش گسترده تر، افراد بیشتری را به این ورزش جذب کرد.
وی از برگزاری رقابت های بین المللی تبریز و مسابقات جهانی دانشجویان در مالزی و مسابقات جهانی تایلند به عنوان رویدادهای مهم در آینده یاد کرد و گفت: پس از اعلام فهرست اعضای تیم ملی، اردوهای آمادگی برگزار خواهد شد و استان سمنان هم یکی از داوطلبان میزبانی این اردوها است.
رئیس هیات گلف استان سمنان همچنین با اشاره به آغاز به کار هیات گلف شهرستان شاهرود، بیان کرد: نمی توان در یک محیط و فضای کوچک به بازی گلف پرداخت اما اکنون، در یک محدوده تمرینی حرکت ها و ضربه های بازی را به علاقه مندان آموزش می دهیم. در شاهرود هم با استفاده از امکانات و وسایل موجود، این هیات کار خود را آغاز کرده و برای پیشرفت بیشتر نیاز به حمایت علاقمندان خود دارد.
ترحمی اضافه کرد: ورود به این رشته سبب صرفه جویی در هزینه و زمان می شود به گونه ای که می توان به صورت هم زمان با چهار شاخه گوناگون ورزشی آشنا شده و در مدت کوتاهی به جایگاه افراد حرفه ای دست یافت.
به گزارش ایرنا، استان سمنان در گلف و وودبال آقایان و خانم ها دارای مقام های متعددی در رقابت های گوناگون است. تعدادی از بازیکنان این استان نیز در تیم ملی حضور دارند.
در شهرستان شاهرود حدود ۱۵هزار ورزشکار به صورت رسمی فعالیت کرده و از بیمه ورزشی برخوردارند.