سمنان در آستانه موج پنجم کرونا

نوید دانایی، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان گفت: استان در آستانه موج پنجم کرونا و از جهات شمالی، غربی و جنوبی در همسایگی نقاط قرمز و آلوده به کرونا از نوع دلتا است.

به گزارش ایرنا، نوید دانایی شامگاه شنبه به رسانه ها افزود: نوع جدید ویروس کرونا به نام دلتا یا هندی که ابتدا در جنوب کشور مشاهده شد و به سرعت به دیگر استانها شیوع یافت، با وجود رصد گسترده نمونه‌ها، هنوز در استان سمنان شناسایی نشده است.

این به معنای نبودِ نوع دلتای ویروس کرونا در استان سمنان نیست و به این معناست که هنوز شناسایی نشده است.
استان‌های اطراف سمنان مانند تهران، مازندران، و اصفهان درگیر سویه جدید ویروس کرونا هستند.
وی با اشاره به اینکه در نقشه سامانه ماسک وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی شهرستانهای همجوار از غرب استان سمنان مانند فیروزکوه، دماوند، در شمال از قائمشهر، آمل و از جنوب از اردستان، درگیر ویروس دلتا هستند افزود: اگر مراقب نباشیم به سرعت امکان تغییر رنگ‌بندی کرونایی و درگیری استان سمنان با سویه جدید کرونا وجود دارد.

وضعیت استان سمنان از نظر کرونایی بسیار شکننده است و هر لحظه منتظر پیک پنجم کرونا در استان سمنان هستیم.
وی با تاکید بر اینکه از شهروندان تقاضا می کنیم به سفر نروند بیان کرد: رفت و آمدها در جاده ها زیاد است و این جا به جایی ها امکان انتقال بیماری را زیاد می کند، انتقال ویروس از جنوب کشور ناشی از سفرها به استان های جنوبی بود.
افرادی که ماسک می‌زنند باید شیوه نامه های بهداشتی را هم رعایت کنند.
وی با تاکید بر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در هر شرایطی، گفت: همه حتی کسانی که واکسن زده‌اند باید ماسک بزنند و فاصله‌گذاری را رعایت کنند زیرا این رعایت‌هاست که روند انتقال را متوقف می کند.
دانایی اضافه کرد: سویه جدید کرونا مانند دلتا می توانند از تاثیر ایمن‌سازی واکسن در بعضی موارد عبور و ابتلا ایجاد کنند.

وی با اشاره به رنگ‌بندی کرونایی اعلام شده گفت: شهرستان‌های گرمسار، دامغان و سمنان نارنجی و سه شهرستان سرخه، مهدیشهر و آرادان تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان زرد هستند.

واکسیناسیون در نوبت دوم به شکل و روند مطلوبی در حال انجام است.
واکسیناسیون جاماندگان به هر دلیلی نیز در مراکز تعیین شده زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان در حال انجام است.
گروه های سنی بالای ۶۵ سال و دیگر گروه ها متناسب با ورود محموله‌های واکسن به کشور در استانها انجام می شود.